Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Projekt Chraňme s Punťou přírodu - 2. část
​Pták roku 2015 - potápka černokrká
​​​​Žáci 4. ročníku ZŠ Zlín Kvítková se v letošním školním roce pustili do práce na celoročním projektu Chraňme s Punťou přírodu. Projekt se týká živé a neživé přírody na naší planetě.


Na druhé části projektu jsme pracovali v měsících listopad
  duben 2015. Společně s lektorem Muzea jihovýchodní Moravy Petrem Hrabinou jsme se vydali do parku ve Zlíně. V rámci výukového programu „Vycházka mezi stromy“ jsme poznali douglasku tisolistou, liliovník tulipánokvětý, platan javorolistý, jinan dvoulaločný a další netradiční zástupce stromů.

Ve škole jsme se rozdělili do skupin a každá skupina zpracovala prezentaci „svého vybraného stromu“ s úkoly pro ostatní žáky třídy. Další zajímavou aktivitou byla výroba šiškové pochoutky pro stálé ptactvo. Naše výrobky jsme rozmístili nejen ve školní zahradě, ale také v parku. Jak jinak, každá skupina právě na svém vyvoleném stromu. Cestou ze školy jsme sledovali, jak si ptáci na našich vylepšených šiškách pochutnávají.
1.JPG2.JPG
3.JPG4.JPG

Ke stromům, které rostou v našem parku, jsme se dostali ještě jednou v rámci výukového programu „Kamenný herbář“ v místním muzeu. Zjistili jsme, že většina těchto stromů rostla na naší planetě již ve druhohorách. V muzeu jsme si nejen prohlédli zkameněliny různých částí stromů, ale dokonce jsme si každý svou „zkamenělinu“ i vyrobili.

7.JPG6.JPG

Zapojili jsme se i do kampaně „Poctivě vyrobené“. V hodinách pracovních činností jsme sestavili kamiony, na které jsme umístily reklamy na české potravinářské firmy z našeho regionu. Uvědomili jsme si, že tyto firmy vyrábějí nejen ekologické potraviny, ale taktéž vytvářejí pracovní příležitosti. A to jsou hned dva důvody, proč bychom je měli podporovat.

 9.JPG11.JPG

12.JPG14.JPG 
Velké úsilí jsme v rámci projektu věnovali živočichům, kteří jsou u nás chráněni. Do školy k nám přijel pan Tošenovský se svými netopýry. Dozvěděli jsme se nejen zajímavé informace, nakrmili si netopýry, ale získali jsme také návod na výrobu dalších netopýřích budek. Ty jsme si potom v hodinách pracovních činností vyrobili. Papírovými netopýry jsme si vyzdobili i třídu a některé výrobky jsme jako dárky předali  našim partnerským organizacím.

 17.JPGP1010042.JPG
P1010047.JPGP1010055.JPG
S nastávajícím jarem jsme začali pozorovat návraty tažných ptáků. Sledujeme stránky společnosti BirdLife. Zde jsme objevili aktivitu, která nám umožnila si ověřit, jak souvisí stavba těla ptáků s jejich životem. Zaměřili jsme se zejména na potápivé ptáky, protože ptákem roku 2015 se stala potápka černokrká. V hodinách pracovních činností jsme pomocí bambulí z vlny vyrobili ve skupinách rohože, které připomínají právě potápky. Do školy za námi přijeli i pracovníci z Ornisu Přerov s programem „Ejhle žába“. Velký úspěch sklidila zejména ukázka živých jedinců.

 19 web.JPG15.JPG
Žáci třídy IV. A se zúčastnili i přírodovědné soutěže „Poznej a chraň“. Nejlepší skupina se sice umístila až na čtvrtém místě, získali jsme však nové zkušenosti. Velký úspěch jsme sklidili s našimi leporely. Umístila se na prvních dvou místech. Ke Dni Země jsme se vydali opět na hrad Lukov. Jsme jednou z partnerských organizací již několik let. Nejdříve jsme si vyzkoušeli nový výukový program věnovaný stromům. Poté jsme se přesunuli do blízkého okolí, kde jsme vyčistili les od odpadků. Na závěr jsme pomohli panu Holíkovi s přípravou chvojí na sobotní akci „Pálení čarodějnic“. Prožili jsme krásný sluneční den uprostřed přírody. Domů jsme odjížděli s pocitem, že jsme alespoň malým dílem přispěli k ochraně planety.

 20.JPG22.JPG
21.JPGP1010126.JPG

V rámci projektu se žáci seznamují s problémy, které člověk sám způsobil. Je důležité, aby děti získaly informace o přírodě, ale daleko důležitější je, aby si k ní vytvořily kladný vztah. Náš projekt budou žáci prezentovat na dětské konferenci Žabako ve Vsetíně. Doufáme, že podobných projektů je na našich školách více a budeme mít příležitost vyměnit si své zkušenosti.

Děkuji všem svým žákům i lidem, kteří se na projektu podíleli.

                                

Autor: Mgr. Libuše Přílučíková
Vložil/a: Libuše Přílučíková