Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Na konci června končí projekt na podporu přírodovědného a technického vzdělávání žáků

Experimentárium Otrokovice, úspěšná aktivita Střední průmyslové školy realizovaná v rámci projektu CENTRA VZDĚLÁVÁNÍ – Centra přírodovědného a technického vzdělávání pro moderní výuku žáků středních a základních škol ve Zlínském kraji, završuje svoji činnost. 

O velkém zájmu ze strany vzdělávacích organizací, dětí i široké veřejnosti svědčí statistické údaje. Ve školním roce 2014/2015 prošlo expozicemi téměř 3 500 návštěvníků. Výuku zde absolvovali také studenti ze vzdálenějších míst, z jiných krajů naší republiky i ze zahraničních zemí.

Cílem práce v Experimentáriu je motivace žáků základních škol ke studiu technických a přírodovědných oborů. Experimentárium se snaží ukázat žákům, že věda může být zajímavá, hravá, inspirativní. V České republice je více komerčních vědeckotechnických parků a každý z nich je něčím ojedinělé. Otrokovické Experimentárium je jako jediné vybudováno v areálu střední školy, a taktéž je střední školou provozováno a využívá pedagogické zkušenosti vlastních učitelů.

Návštěvníci parku jsou překvapeni vybavením, nápaditostí i množstvím herních a zábavných vzdělávacích pomůcek, přístrojů a vybavení v celkem osmi expozicích zaměřených na konkrétní vědní obory jako je fyzika, chemie, biologie, obráběcí stroje.

Vybavení Experimentária je na vysoké úrovni. Žáci mohou pracovat s 3D scannerem, 3D tiskárnou, plotrem, ionosepem, nákladnými výukovými panely prakticky demonstrujícími rozvoj a využití technologií v moderním domě, který zde stojí. A to včetně tepelného čerpadla, solárních panelů, kamerového systému atd. Střední průmyslová škola Otrokovice se jako jediná střední škola v republice může pochlubit vlastnictvím elektronového mikroskopu. Ve 3D kině mají žáci možnost shlédnout filmy popularizující vědu a techniku. Expozice jsou koncipovány tak, aby se co nejvíce přiblížily praktickému životu. 

 


Vybavení Experimentária umožňuje škole spolupráci s jinými organizacemi včetně vysokých škol a odborných firem, které mohou posunout naši snahu o propojení vzdělávání a praxe na ještě vyšší úroveň. Díky projektu Centra vzdělávání se nám daří přivést do školy skutečné vědce jako např. známého popularizátora věd Dr. Grygara – astrofyzika, Dr. M. Londesborougha – chemika, fyzika z Akademie věd, který prostřednictvím science show žáky nadchne pro zkoumání a bádání, a další vědce z Univerzity Palackého v Olomouci, Vysokého učení technického v Brně, osobnosti, které žáci znají z televizní obrazovky, časopisů apod. Aby se Experimentárium mohlo stále rozvíjet, je pro provoz zařízení třeba také nejrůznější spotřební materiál. Střední průmyslová škola Otrokovice spolupracuje v rámci projektu s mnoha firmami, které nám pomáhají doplňovat některé pomůcky, vyrábět je, zásobují nás materiálem pro provoz našich přístrojů a zařízení. Jsou to např. firma Continental Barum, která nám dodala elektroniku a pomáhá s provozem běžecké dráhy a všech tří autodráh. Firmě vděčíme i za výrobu stroje času. Důležitou pomůckou od Continental Barumu jsou čtyři nestandardní pneumatiky pro exponát kladek a pomoc při sestavování funkčního osobního automobilu – kabrioletu Kaipan. Firma Parzlich Otrokovice věnovala do Experimentária  pro provoz 3D tiskárny plastové struny, firma Hanák nářadí nejen že nám pomohla s obrazovým materiálem, ale dodala mnoho nářadí a nástrojů pro ruční práce žáků a také obráběcí stroje. V rozvoji Experimentaria nám pomáhá také firma Tajmac a mnohé další. Velmi si této pomoci vážíme a věříme, že se nám podaří oslovit i další firmy, které nám pomohou zkvalitnit práci v Experimentáriu.

Od otevření Experimentária v září 2014 do června 2015 prošlo jejími expozicemi téměř 3 500 návštěvníků. V Experimentáriu se denně vzdělávají nejen desítky studentů Střední průmyslové školy Otrokovice a žáků základních škol Zlínského kraje. Výuku zde absolvovali také studenti ze vzdálenějších míst, z jiných krajů naší republiky, např. ze Střední průmyslové školy chemické z Brna, studenti SPŠ a VOŠ stavební z Prahy, vysokoškolští studenti z Mendelovy univerzity Brno a také studenti z našeho kraje, např. z Gymnázia Lesní čtvrť ze Zlína, Gymnázia TGM Zlín, Střední zdravotní školy, Střední školy oděvní a služeb Vizovice a další.

Expere​

vodě.

Exp

erimentárium poskytuje zázemí různým vzdělávacím akcím. K nim patří např. Expedice Mars, kterou kromě jiných pořádá Česká kosmická kancelář. Projekt motivuje mladé lidi ke studiu přírodních a technických věd formou simulovaných letů do vesmíru v Evropském kosmickém centru. V Experimentáriu 3 dny pracovala záložní posádka, která plnila náročné úkoly a využívala technická zařízení v Experimentáriu.

Hosté v Ex

perimentáriu byli nadšeni mnoha exponáty, které si i vyzkoušeli a ocenili práci všech, kteří se na vybudování a chodu tohoto vědeckotechnického parku podílejí. Ukazuje se, že vytvoření takového vědeckého centra bylo velmi přínosné jak pro vzdělávání žáků a studentů, tak pro firmy a praxi obecně.

Název projektu:  CENTRA VZDĚLÁVÁNÍ – Centra přírodovědného a technického vzdělávání pro moderní výuku žáků středních a základních škol ve Zlínském kraji.

Projekt č. CZ.1.7/1.1.00/44.0010

Autor: Marie Homolková
Vložil/a: Radka Evjáková