Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Multižánrový festival ZUŠKA?ZUŠKA!

Dny se základními uměleckými školami Zlínského kraje se uskuteční 15.-16. května 2015.  

„Festival prezentuje cenu nehmotného pokladu – UMĚNÍ ve všech jeho podobách a odkrývá potenciál mladé generace, její talent, píli i nadšení. Státní ZUŠ – základní umělecké školy, zušky, chcete-li - jsou zde desetiletí, formují životy, vychovávají osobnosti. Mají tradici větší než většina ve Zlíně fungujících kulturních institucí, přesto dokážou být i moderní a učit i nové formy umění.

Jsou to školy a jsou na to hrdé, protože jejich absolventi odchází nesmírně obohaceni, ať už po stránce uměleckého rozhledu, uplatnění se v umělecké sféře, nebo s hrdostí na sebe sama.“

 
 

Hlavní program 15. a 16. 5. 2015

V pátek, po celý den: Dny otevřených dveří v ZUŠ ZK, happeningy v ulicích měst, koncerty, výstavy, projekce snímku ZZ,...  ( Zlín, Kroměříž, Vsetín, Uherský Brod, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí,, ..)

Sobota 9:30 – 18:00: Velký program na náměstí Míru ve Zlíně, opět se představí na dvou pódiích výběr jednotlivých talentů ze všech krajských škol. Mimo interaktivní aktivity pro veřejnost čekejte pestrou škálu kulturních zážitků, soutěže a vystoupí i festivaloví patroni, bývalí absolventi ZUŠ ZK, Jitka Šuranská a Gustav Řezníček. Bude s nimi beseda pro veřejnost. Ke shlédnutí bude snímek Zuška?Zuška! Letos bude součástí festivalu i propojení s mezinárodním divadelním festivalem MDZ Setkání/Stretnutie.

Partnerem festivalu je také Family Point, kde ve středu 13. 5. v 16:00 proběhne beseda s projekcí snímku ZUŠKA?ZUŠKA!

TÉMA: Cesta dítěte k umění: Kde hledat směr kvalitní, radostný i perspektivní?

Rodiče zvažují jak rozvíjet potenciál svého dítěte, do jakých kroužků ho zapsat, v jakých zálibách podporovat. Beseda bude o tom, zda volit školu, či kroužek, jak udělat správnou volbu, co očekávat a jak vydržet úskalí.

Mluvit budou z vlastní zkušenosti absolventky uměleckých škol, dnes praktikující umění a podporující základní umělecký vzdělávací systém s poutem k městu i kraji.

  • Mgr. Martina Hniličková, ředitelka ZUŠ Zlín (Malá scéna)
  • MgA. Ivana Kovalčíková, koncertní mistr Filharmonie Bohuslava Martinů, absolventka ZUŠ ZK
  • MgA. Ivona Křivánková, ředitelka ZUŠ Kroměříž, nejstarší ZUŠ v kraji, škola získala prestižní ocenění Klubu UNESCO Kroměříž v oblasti vzdělávání
  • Mgr. Hana Mahdalová, ředitelka ZUŠ Uherský Brod

Během festivalu bude možné vidět na 21 také výstavu ZUŠKA?ZUŠKA! (do konce května)

Termíny dalších doprovodných akcí festivalu v celém kraji budou postupně zveřejněny na www.zuskazuska.cz

POŘADATEL: ZUŠ zřizované Zlínským krajem
ÚČINKUJÍCÍ: žáci a pedagogové ZUŠ ze čtyř oborů výtvarného, tanečního,
hudebního a literárně-dramatického

Představí se dvacet ZUŠ zřizovaných ZK: ZUŠ Bystřice p. H., Bojkovice, Holešov, Hulín, Kroměříž, Luhačovice, Napajedla, Otrokovice, Rožnov p. R., Slavičín, Uh. Brod, Uh. Hradiště, Uh. Ostroh, Val. Klobouky, Val. Meziříčí, Vsetín, Zdounky, Zlín, Zlín – Jižní Svahy, Zlín–Malenovice

ZÁŠTITA: MVDr. Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje, MUDr. Miroslav Adámek, primátor města Zlína

UMĚLEČTÍ PATRONI: osobnosti, které získaly základy v ZUŠ - Jitka Šuranská, držitelka ceny Anděl,  Gustav Řezníček, herec MDZ, Jiří Pavlica

PARTNEŘI: Zlínský kraj, Město Zlín, Městské divadlo Zlín, FBM ve Zlíně, Family Point a rodinavezline.cz, inZlin                       

VZNIK FESTIVALU V ROCE 2014 – CÍL:              

  • Založit novou festivalovou tradici. Svým rozsahem je to ojedinělá akce v celé  republice, která v podání žáků a učitelů „zušek“ představí veřejnosti umění různých žánrů a stylů ve všech čtyřech uměleckých oborech.
  • Festival prezentuje význam veřejných uměleckých škol a úroveň jejich vzdělávání. Zlín a Zlínský kraj se opět stane centrem mladého umění.                          

ZÁMĚR:              

Osvětlit to, jak ZUŠ, lidušky, zušky,.. fungují dnes. Proč by rodiče, kteří chtějí rozvíjet nadání svých dětí měli zvažovat školu s pevnými osnovami a desetiletími zkušeností a aprobovanými učiteli, kteří jsou často viditelně úspěšní ve svých oborech. ZUŠ jsou jediný typ škol, který dlouhodobě, systematicky a komplexně vzdělává žáky kontinuálně od předškolního věku až k dospělosti.

  

plakát.jpg Plakát               

                            

                           

 

Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková