Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Kroměřížští autotronici vycestovali do polského Krakowa

​Ve dnech 12. až 25. října si pětice vybraných třeťáků autotroniků ze SŠ – COPT Kroměříž absolvovala zahraniční praxi v rámci projektu "Autotronik v Polsku: Prakticky nejen anglicky", podpořeného z programu Erasmus+. Cílovou destinací byl Krakov a zkušenost to byla pro všechny zúčastněné k nezaplacení.

Oba pracovní týdny odborného tréninku byly doslova nabité jak teoretickou, tak praktickou výukou. Každý den se skládal ze dvou hodin přípravy v učebně a následujících čtyř na pracovišti. Nezapomínalo se ani na osvojení jazykových znalostí a dovedností, takže se střídavě mísila angličtina s polštinou a občas i češtinou.Po práci si pak mohli stážisté dopřát trochu zábavy. Víkendovému program nechyběla prohlídka krásného historického centra a došlo i na návštěvu aquaparku. Pobyt měl zkrátka vše, jak se sluší a patří. Samozřejmostí bylo výborné ubytování, plná penze, zajištěná doprava, pojištění a tak dále.

Výjimečnost projektu podtrhuje i fakt, že v něm SŠ – COPT Kroměříž poprvé využila ECVET – kreditní systém pro profesní vzdělávání. S partnerskou Tellus Group Ltd., která pobyt a praxi v Polsku zabezpečuje, podepsala smlouvu o učení a definovala přesné kompetence dle ŠVP oboru Autotronik, jež si mají stážisté za úkol osvojit, na což obě strany pečlivě dohlížejí. Úspěšní absolventi mohou poté získat rovnou několik certifikátů a dalších dokumentů odpovídajících celoevropským standardům vzdělávání uznávaných unijním trhem práce.Nyní jsou to pro účastníky ale především v úvodu zmíněné zkušenosti a také zážitek, že škola může být jiná. Zahraničních praxí se účastní žáci nejrůznějších oborů SŠ – COPT Kroměříž nepřetržitě již více než deset let. Aktuální "Autotronik v Polsku: Prakticky nejen anglicky" na tuto tradici navazuje a posouvá kvalitu mezinárodní spolupráce školy na zcela novou úroveň.

Na závěr je potřeba poděkovat. Nejen žákům za vzornou reprezentaci, ale také doprovodu, který vzal na sebe Jiří Špička, učitel odborných předmětů auto-oborů a otec myšlenky celého projektu. A nezbývá než se těšit na jaro, kdy se do Krakova opět vrátíme.

Autotronik v Polsku: Prakticky nejen anglicky, reg. č. 2014-1-CZ01-KA102-000019 byl zahájen 1. 9. 2014 a končí 31. 8. 2016. Jeho výstupem jsou čtyři identické stáže odborné praxe pro celkem dvacet žáků a tematický česko-anglicko-polský odborný slovníček pro oblasti autodiagnostiky a autoopravárenství. Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie.
Autor: Jaroslav Smola
Vložil/a: Radka Evjáková