Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Šesťáci z Valašského Meziříčí zažili kousek pravěku
V rámci mezinárodního dne archeologie 18. října se šesťáci ze ZŠ Šafaříkova z Valašského Meziříčí vypravili na zámek Kinských, který pořádal lektorský program pod názvem „Od pračlověka k archeologovi“. 

Žáci byli seznámeni se základními materiály pro výrobu nástrojů doby kamenné a doby měděné – tedy kámen a měď. Lektoři jim ukázali příklady předmětů, které lidé vyráběli i techniku samotné výroby.  Co bylo však nejlepší, žáci si mohli sami vyzkoušet štípat pazourek, dělat do něj zoubky, tepat do mědi nebo ji ohýbat.  V duchu experimentální archeologie  si každý zkusil, jak zručně by si vedl v pravěku.

Poslední částí programu byla práce na archeologickém nalezišti – tedy na předem připraveném pískovišti s různými artefakty. Úkolem žáků bylo artefakty nejen najít, ale odkrýt je tak, aby s nimi nehýbali a nepoškodili je – tedy jemná a opatrná práce. Každý se toho zhostil po svém a tu se objevila soška venuše, tam pěstní klín a někdy i písek létal všude kolem.  Součástí práce na nalezišti byla i dokumentace artefaktů formou jejich zakreslení.
Děkujeme Muzeu Valašsko a jejich lektorům za skvělý program, který dětem přiblížil učivo, které ze školní lavice vypadá zcela jinak než „naživo“.


Autor: Karel Adamuška
Vložil/a: Radka Dohnalová