Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Zlínskem po proudu času

Žáci třídy III. B ZŠ Zlín Malenovice pracují v tomto letošním roce na celoročním projektu "Zlínskem po proudu času". Žáci se během práce na projektu seznamují s historií Zlínska od pravěku po současnost. 

Období pravěku a středověku zdárně ukončili a nyní  pracují na třetí části svého projektu, která je věnována novověku. V úterý 27. února 2018 se vydali na exkurzi do vily Tomáše Bati ve Zlíně. Vila byla postavena v r. 1912 a žil v ní Tomáš Baťa se svou ženou Marií a synem Tomíkem. Už když jsme k ní přicházeli, ozvalo se od žáků: "Já jsem si vždy říkal, co to tady je za dům". Je to škoda, že chodíme často kolem objektů a netušíme, jakou hrály v historii Zlínska roli. Zrovna tak se žáci divili, že k vile patřila velká zahrada. Ta končila až u továrny. Za minulého režimu zde byla postavena silnice. V současné době ve vile sídlí Nadace Tomáše Bati. 

Žáci se dověděli důležité informace o členech rodiny velkého obuvníka Tomáše Bati. V těchto dnech  si zároveň připomínáme, že zítra tomu bude právě týden, co zemřela manželka Tomíka (syna Tomáše Bati) Sonja Baťová. Provdala se v roce 1946 a manželé spolu měli tři dcery a syna. Právě nejmladší dcera má na starosti i Nadaci Tomáše Bati ve Zlíně. Paní Baťová zemřela ve věku 91 let a je známá zejména tím, že v Torontu založila Baťovo muzeum obuvi, největší na světě.

Dnešním dnem také začínají ve Zlíně akce v rámci oslav 120 let od narození nevlastního bratra Tomáše Bati - Jana Antonína Bati. Akce se nazývá 11 dnů s Baťou a proběhne ve dnech 27. 2. - 9. 3. 2018. Vilu Jana Antonína Bati jsme dnes nenavštívili, ale určitě se k ní také brzy vydáme. Už příští týden v pátek 9. března budou u ní odhaleny pamětní desky Janu Antonínu Baťovi. Pokud by vás zajímalo, kde se nachází, tak vězte, že jde o vilu Českého rozhlasu pod Městskými lázněmi. Chodíme okolo ní, ale opět málokdo zná její historii. Některé věci je lepší nezažít, ale je třeba si je připomínat. 

Oba Baťové město Zlín proslavili a vybudovali. Do Zlína se za prací sjížděli lidé ze všech stran. Práce byla sice nelehká, ale výdělky daleko vyšší, než kdekoliv jinde. Žáci třídy III. B budou tyto informace objevovat v rámci svých hodin, ale i dalších zajímavých exkurzí. Pátrají i doma po "svých kořenech". Některé prezentace jsou velmi zajímavé a motivují další žáky k "pátrání". To je sice nelehké, pamětníků ubývá. O to větší radost mají ti žáci, kteří něco zajímavého objeví.                                       

                                                  
                    


Autor: Libuše Přílučíková
Vložil/a: Jana Cenková