Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Vítězi soutěže Zacíleno na udržitelný rozvoj

Soutěž Zacíleno na udržitelný rozvoj vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí na začátku dubna 2019 pro žáky a studenty, kteří měli vytvořit krátká videa v nichž by zachytili své představy na 17 Cílů udržitelného rozvoje OSN (Sustainable Development Goals, zkráceně SDGs). 

Hlavním smyslem SDGs je, aby všichni lidé na světě mohli žít důstojný život bez chudoby, hladu a nerovnosti, a mohli plně rozvinout svůj potenciál. Udržitelným rozvojem se rozumí, že se zlepšují životní podmínky lidí tak, aby to nebylo na úkor budoucích generací. Celkem se sešlo 17 příspěvků ve dvou kategoriích.

V kategorii základní školy a první stupeň gymnázií odborná porota vybrala na prvním místě video O igelitovém království (Základní škola T. G. Masaryka v Šardicích, na druhém místě video Spotřební kocovina (Základní škola Janovice) a na třetím místě video (Ne)přemýšlím.

Na prvním místě v soutěžní kategorii pro druhý stupeň gymnázií a středních škol se umístil animovaný film Mikroplast (studentů z Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně). Další výsledky můžete najít na facobooku Ministerstva životního prostředí.

Součástí soutěže byla také divácká soutěž. V této kategorii se historicky prvními vítězi stali žáci třídy IV. B Základní školy Zlín, tř. Svobody 868 (z Malenovic) se svým příspěvkem "Po Šternberské stezce". Žáci ve svém videu upozorňují na možnost vybudování přírodně-naučné stezky, která by návštěvníky informovala o regionální historii a přírodě. V divácké soutěži žáci uspěli díky mohutné podpoře ze strany veřejnosti Zlínského regionu. Měli jsme přes 3 000 zhlédnutí. Velkou podporu jsme měli i ve členech Klubu českých turistů ze Zlína. Všem, kdo nám zaslali lajk, bychom rádi touto cestou poděkovali. Ozývají se zájemci o náš projekt, hodně lidí se vydává po našich stopách. Doufáme, že se jim na naší stezce bude líbit. Jsme rádi, že se lidé zajímají o regionální dějiny i přírodu a věříme, že budou tyto informace předávat i dalším generacím. Velký dík všem.


Autor: Libuše Přílučíková
Vložil/a: Jana Cenková