Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Tuta Via Vitae okusily i zákyně z Gymnázia Staré Město

Ze školního kola SOŠ a Gymnázia Staré Město vzešla trojice nejúspěšnějších dívek, které pak reprezentovaly školu na dalších úrovních. První reprezentantkou se stala  Andrea Bumbálková ze 3. G, dále Kateřina Macková ze 2.E a nemocnou Terezu Královou ze 4.H vystřídala Veronika Petrželková ze 2.E.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy spolu s Finanční gramotností, o.p.s. organizovalo letos již druhý ročník celostátní soutěže Tuta Via Vitae.

Žáci v ní musí prokázat své vědomosti z oblasti požární ochrany, civilní obrany, ochrany obyvatel, bezpečnostní problematiky státní i soukromé a bankovní, z oblasti krizových situací, zdravotní problematiky, systému zdravotnictví, zdravotního pojištění, pojištění osob a majetku, první pomoci, práv a povinností občanů, chování při živelné pohromě, průmyslové havárii, kyberšikany, komunikace se státem, …  

Ze školního kola SOŠ a Gymnázia Staré Město vzešla trojice nejúspěšnějších dívek, které pak reprezentovaly školu na dalších úrovních. První reprezentantkou se stala  Andrea Bumbálková ze 3. G, dále Kateřina Macková ze 2.E a nemocnou Terezu Královou ze 4.H vystřídala Veronika Petrželková ze 2.E.

Tato trojice vyhrála okresní kolo a úspěšně zvítězila i v kole krajském.

27. 4. 2017 vyjela děvčata v doprovodu vyučující Olgy Dziacké na celostátní kolo soutěže Tuta Via Vitae do Prahy. 


Pražské celostátní kolo se konalo v krásném prostředí kláštera v Emauzích. Ve třetí kategorii (kategorie středních škol) soutěžilo 12 vítězů krajských kol. Správné odpovědi na otázky se vybíraly ze čtyř možností a roli hrála i rychlost, kterou byla odpověď odkliknuta na počítači. Soutěžící museli projít dvěma semifinálovými koly, z nichž vyšla finálová čtveřice. Do té se bohužel staroměstská děvčata neprobojovala. Jejich rozstřelová skupina byla velice těžká, výsledky byly velmi vyrovnané, stačila jedna chyba, které se dopustily jen tři týmy, mezi nimi i děvčata, a cesta do finále byla zavřená. O kvalitě této semifinálové skupiny svědčí i to, že pozdější celostátní vítěz – družstvo Ústeckého kraje – byl právě v této skupině. Ústečáci byli skutečně famózní, na otázky odpovídali neomylně a bleskovou rychlostí.

Staroměstská děvčata však rozhodně nesmutnila, jelikož se v kvalitní konkurenci neztratila.  Soutěž v Praze byla pro dívky inspirací a motivací do dalších ročníků. Děkujeme jim a blahopřejeme.

Autor: Olga Dziacká
Vložil/a: Radka Evjáková