Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická Uherské Hradiště oslavila Mezinárodní den sester

Mezinárodní den ošetřovatelství (Mezinárodní den sester), který se slaví 12. května, je připomínkou narození Florence Nightingale (12. května 1820 – 13. srpna 1910). Jejím největším úspěchem bylo povznesení ošetřovatelství na respektované povolání, zvláště u žen. Její prozíravé reformy ovlivnily podstatu moderní zdravotní péče a její spisy doposud slouží jako zdroje informací.

Pro žáky 1. a 2. ročníků oboru Zdravotnický asistent a učitelky odborných zdravotnických předmětů v této souvislosti uspořádala SŠPHZ Uherské Hradiště seminář. Mgr. Petra Voráčová si pro žáky připravila shrnutí významných počinů významné historické osobnosti a jejich význam pro dnešní ošetřovatelství.  Dále byli přizváni hosté z Uherskohradišťské nemocnice a. s. Ta si každoročně vybírá téma, kterému se v průběhu dvanácti měsíců zvýšeně věnuje. Letos padla volba na ženu – od toho tedy „Rok ženy". Na semináři vystoupila vedoucí staniční sestra Porodnicko-gynekologického oddělení UHN Eva Šilerová, která žáky a žákyně komplexně informovala o zaměření, organizaci práce, spektru výkonů oddělení a nabídce odborných ambulancí. Na závěr semináře MUDr. Martina Píšťková, zástupkyně primáře PGO, zdůraznila nutnost prevence onkologických onemocnění.  Její sdělení bylo zaměřeno zejména na prevenci rakoviny prsou, předně u mladých lidí. Žáci a žákyně si také mohli na silikonovém modelu reálně natrénovat preventivní samovyšetření. Mimo domovských žáků se semináře zúčastnily i studentky ze Střední zdravotnické školy Skalica. Ty školu navštívily v rámci týdenního výměnného vzdělávacího a poznávacího pobytu Staying Alive realizovaného pod hlavičkou evropského dotačního programu Erasmus+.

Mezinárodní den ošetřovatelství je příležitostí k poděkování těm, kteří se dokáží starat o druhé. Jde o všechny pracovníky ošetřovatelských týmů - zdravotní sestry, zdravotnické asistenty, ošetřovatele,  sanitáře, bez nichž by to nešlo. Všichni si zaslouží ocenění za jejich krásnou a náročnou práci. 

Autor: Pavlína Juráková
Vložil/a: Jana Cenková