Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Staroměstští gymnazisté sklidili potlesk ve Švédsku

Gymnazisté ze Starého Města na další mobilitě v rámci projektu Erasmus+: Digital teaching in natural scientific subjects předvedli, že i fyzika se dá učit zábavně, moderně, atraktivně a s využitím mobilního telefonu. Během své prezentace testovali studenti a učitelé z pěti států tepelný štít raketoplánu a zkoušeli interaktivní simulace fyzikálních jevů.

Projekt Erasmus+ je na SOŠ a Gymnáziu zaměřen na digitální výuku v přírodovědných předmětech. Proč na digitální výuku? Protože mladí lidé dnes a denně využívají mobilní telefony a ty jsou nedílnou součástí jejich všedního dne. Tak se učitelé z pěti evropských států rozhodli, že zahrnou mobilní telefony do výuky v přírodovědných předmětech. Mobilní telefon obsahuje mnoho senzorů, které se dají využít ve výuce fyziky, chemie, biologie nebo geografie. Věděli jste, že si pomocí telefonu můžete změřit třeba puls?

Další projektové setkání studentů a učitelů ze Švédska, Portugalska, Itálie, Rumunska a České republiky se uskutečnilo v jihošvédském městě Lund. Každý tým si připravil pro ostatní studenty tříhodinový workshop v anglickém jazyce, který byl zaměřen na fyziku a využití digitálních technologií při výuce fyziky. Studenti z českého týmu, Stanislav Psotka, Šimon Kocáb a Petr Fialík, si připravili vysvětlení vybraných fyzikálních jevů prostřednictvím aplikace PhET (Interactiv Simulation). Pro studenty a jejich učitele vytvořili pracovní listy s vysvětlením fyzikálního jevu, popisem úkolů v anglickém jazyce, s QR kódem pro stažení aplikace a krátkým opakovacím testem. Dívčí část týmu ve složení Kateřina Balejová, Lenka Bolfová, Kristýna Andrýsková a Viktória Volasová se zaměřila na fyzikální vlastnosti materiálů. Cílem jejich workshopu bylo seznámit účastníky s fungováním tepelného štítu raketoplánu. Po úvodním slovu představily jednotlivým týmům svůj úkol: z materiálů, které vidíte před sebou, sestavte tepelný štít raketoplánu tak, aby odolal vysoké teplotě po dobu tří minut a ochránil tak vašeho astronauta. Tím astronautem, který měl otestovat tepelný štít raketoplánu, byl Mr. Egg (pan Vajíčko). A tím byla odstartována výroba tepelného štítu raketoplánu. Vítězství si odnesl tým studentů z Rumunska, kterému se podařilo nejlépe ochránit svého astronauta.

I ostatní týmy si připravily nádherné a poučné workshopy. Aplikaci PhET, která je určena pro mobilní telefony se systémem Android, využil i tým z Portugalska. Portugalci při své prezentaci využili senzory, které jsou umístěny přímo v mobilním telefonu (senzor akcelerace, tíhového zrychlení atd.) Rumunský tým zaujal speciálním vozidlem, které bylo poháněno pomocí solného roztoku, a precizní prezentací školy v prostředí Google Maps. Švédský tým představil měřicí senzory rychlosti, které postavili a naprogramovali v prostředí Arduino. Studenti tak sledovali změnu rychlosti, počítali průměrnou rychlost. Italský tým představil část elektronické učebnice fyziky v anglickém jazyce zaměřenou na kapaliny.

Značnou část pobytu trávili staroměstští přímo ve švédské škole, kde předváděli své workshopy pro ostatní. Zamířili také do vědeckého centra při univerzitě v Lund, kde pro ně bylo připraveno 8 různých praktických úloh z fyziky, a do Malmö, kde mohli vyzkoušet různé fyzikální experimenty v praxi (testy s kapalinami, hlavolamy, zvukové testy). V hostitelské škole také probíhala závěrečná Christmas Party, kde měli švédští učitelé a studenti připraven vánoční stůl s pochutinami, které se konzumují na štědrý den.

 

Byl to náročný týden plný práce, ale týden smysluplný, který posunul studenty i učitele kupředu. A tak to má v Erasmových projektech být. A možná se ptáte, zda by se nedalo nahlédnout do pracovních listů a třeba některé aplikace vyzkoušet přímo ve škole či doma. Dalo. V rámci projektu připravujeme e-book, ve kterém budou všechny pracovní listy pro předměty biologie, geografie, informatika a výpočetní technika, fyzika a chemie obsaženy. Kniha bude volně ke stažení a bude v anglickém jazyce.


Autor: Soňa Patočková
Vložil/a: Radka Dohnalová