Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
SPŠP-COP vysílá své studenty na odborné stáže do zahraničí

SPŠP- COP se podařilo získat grant pro třítýdenní stáže studentů ekonomického a strojírenského oboru v Anglii. V jejich průběhu účastníci ve školicím středisku organizace Tellus pod dohledem erudovaných odborníků zlepšovali své odborné i jazykové kompetence. Ubytovaní byli v hostitelských rodinách s plnou penzí. Veškeré cestovní i pobytové náklady hradila Evropská unie, studenti navíc dostali i kapesné.

Plně hrazena byla také jazyková příprava studentů, která probíhala klasickou výukou na naší škole i formou online jazykové podpory, kdy každý účastník obdržel přístupové heslo ke svému profilu a celý rok mohl využívat možnost zdokonalovat se v angličtině prostřednictvím poslechů, čtených textů, gramatických cvičení i různých zábavných kvízů.


Jak byli naši žáci spokojeni s jejich pobytem v zahraničí se můžete přesvědčit v následujících článcích detailně popisujících jejich zážitky z odborné stáže i volnočasových aktivit:

 • Mount Edgcumbe House

  10. června 2018 jsme si s panem učitelem Ščotkou vyjeli lodí na výlet na Mount Edgcumbe.  Zde se nachází jedna z nejpopulárnějších turistických atrakcí jihovýchodního Cornwallu – Mount Edgcumbe House. Tady jsme si užívali procházku v krásných zahradách v italském, francouzském a anglickém stylu kolem vznešeného viktoriánského domu


 • Salisbury a Stonehenge

  V sobotu 15 .9. 2018 jsme se vydali podívat na jednu z nejvýznamnějších anglických historických památek-Stonehenge (Kamenný val). Stonehenge se nachází asi hodinu cesty od Portsmouthu. Na tomto výletě nás doprovázela i početná skupina italských studentek ze Sicílie. Když jsme dorazili ke Stonehenge, obdrželi jsme audioprůvodce, který nám později objasňoval historii tohoto magického místa. 

  Salisbury je anglické historické město vyznačující se katedrálou s věží vysokou 123m, dokončenou v roce 1259, a je v ní uložen významný anglický dokument Magna Charta z 13. stol. omezující absolutní moc panovníka. Katedrála je majestátní, pří příchodu k ní jsme si připadali jako v Bradavicích, velikost anglických historických budov je nesmírná. Vevnitř jsme si prohlédli různé obrazy a náboženské symboly. Velice nás zaujala architektura hrobky. Po prohlédnutí katedrály jsme si byli prohlédnout město, zašli jsme si na oběd a jeli zpět do Portsmouthu.

 • Stáž v Portsmouth- soustružení

  Soustružení  bylo tím prvním, co jsme zde začali probírat. Učili jsme se, dá se říct, úplný základ  - co budeme programovat, jak obsluhovat CNC stroje, a to G a M kódy. Těmto kódům rozumí každý stroj pro CNC soustružení a frézování bez ohledu na software, ve kterém byl program vytvořen. Nám se to v praxi určitě bude hodit ať už kvůli přepsání nějaké chyby přímo na stroji, nebo přímo k zhotovení programu, pokud je součástka jednoduchá.

  Tady v Portsmouthu jsme dostali spoustu papírů a společně s naším učitelem Stevem jsme si je procházeli a trochu se seznamovali s tím, jak ty G/M kódy používají tady v Anglii, ale je to v podstatě stejné jako všude jinde. Pak jsme naši výuku posunuli dál a začali jsme v kódech programovat už sami. Rozdělili jsme se do skupinek po třech, dostali jsme notebooky, k tomu pak vždy náhodný výkres a programovali jsme. Začátky byly v duchu neustálého seznamování se s problematikou, ale pak jsme to už pochopili. Steve se nám pak snažil dávat složitější výkresy, abychom si v tom programovaní G/M kódů opravdu zkusili všechno. Můžeme říct za nás za všechny, že to byla dobrá zkušenost vyzkoušet si toto všechno v zahraničí, protože nikdy nevíme, kdy se nám to může hodit. Např. znalost anglických názvů G/M kódů může být pro nás velkým přínosem do budoucnosti pro práci v zahraničních firmách

 • Frézování

  Po prvním týdnu, kdy jsme se učili programovat soustružení, přišlo na řadu frézování.

  Pochopitelně to zprvu bylo složitější, už jen kvůli další ose, kterou fréza používá, ale taky kvůli novým G kódům, kterých přibylo v nemalém měřítku, některé ale zůstaly stejné. Nicméně některým z nás to až tolik nevadilo a začali jsme se v tom orientovat podstatně rychleji než naši kolegové z řad plastikářů, což je pochopitelné.

  Ale díky sofistikované metodě a přístupu k našemu vzdělávání našeho anglického učitele Steva jsme se to naučili všichni rychleji, než jsme čekali. Stačilo zapojit mozek a šlo to skoro samo. A to, i když nás Steve moc nešetřil a hned zezačátku nám (těm, kteří byli trochu zdatnější) začal dávat výkresy, které mnohdy vypadaly až trochu děsivě, ale všechny jsme je zvládli.

  Později nás začala zrazovat i technika, a to tak, že nám třeba spadl program a smazal vše, co nebylo uložené, a my jsme mohli začít znovu. Steve tvrdil, že jsme až moc rychlí. Celou dobu nás Steve učil, ale i bavil, byl opravdu perfektní učitel.

  Celou stáž jsme si užili, jak to jen šlo, a naučili jsme se něco, co se nám bude v budoucnu určitě hodit. A za to patří velký dík všem, kdo nám dali tu možnost se takového projektu zúčastnit a zrealizovat ho. 

Autor: Jáchym Indrst, Jan Gajdošík, Radim Kašpárek, Matěj Březík, David Rašík
Vložil/a: Radka Dohnalová