Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Pohled očima generací ze ZŠ Sychrov

Od 5. do 8. dubna 2017 probíhá ve Zlínském kraji, pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana, festival Očima generací, jehož pořadatelem je nezisková organizace COR APERTUM. ZŠ Vsetín, Sychrov se poštěstilo, že byla přizvána k části programu, který probíhal v pátek 7. 4. 2017 v Masarykově veřejné knihovně.

Žáci školy se tématem o porozumění a hledání souznění napříč generacemi zabývají již delší dobu. Deváťáci se zapojili do literární části přehlídky, když s paní učitelkou Zuzanou Vaidovou zpracovávali rozhovory s prarodiči, žáci osmého ročníku se zase zapojili v rámci předmětu výchova ke zdraví, kde hovořili o společných radostech mezi prarodiči a vnoučaty a vytvořili mozaiku přání pro své babičky a dědečky, protože přece zdravé vztahy jsou základem naší osobní pohody a celkového zdraví. Také děti ve školní družině, ve výtvarném kroužku, malovaly prarodičům obrázky s paní vychovatelkou Evou Matute.


Veškeré tyto snahy vyvrcholily na pátečním podvečerním programu v Masarykově veřejné knihovně ve Vsetíně.

Program zahájila ředitelka festivalu Ing. Eva Nytrová a pak přišli ke slovu žáci ZŠ Sychrov, kteří měli za úkol navodit příjemnou atmosféru k povídání a diskusím svým kulturním vstupem. A povedlo se jim to!

Nejprve doslova vběhly do sálu rozesmáté dívenky se svým tanečním vystoupením ZUMBY pod vedením paní vychovatelky Věrky Wandrolové. Energie, mládí a radost z nich přímo vyzařovaly a vykouzlily na tvářích všech přítomných milý úsměv. Po nich zazpívaly žákyně 5. A pod vedením paní učitelky Zuzany Sochorové a na klavír famózně zahrál Andreas Wandrol. Jaro do sálu přinesly nádherné včelky v roztomilých kostýmech, ze skupiny Mini Broučci a roztleskaly všechny přítomné. Nakonec přiletěla i atraktivní návštěva z vesmíru, v podání skvělých Broučků. Obě seskupení nacvičily unikátní vystoupení pod vedením paní učitelky Denisy Rýzové.

V další části programu se nejprve moderátorka zeptala ředitele školy, Mgr. Michala Molka na jeho vztahy s prarodiči, a pak přítomným vyprávěla o mezigeneračních vztazích a rodinném životě v Izraeli a Anglii paní Pavla Sýkorová, lektorka, spisovatelka a rehabilitační terapeutka. Té se podařilo mile rozpovídat i publikum a program plynul spíš jako beseda a příjemné setkání plné souznění.

Deváťáci: Sára, Valentýn, Jenifer, Markéta a Honza představili části svých rozhovorů s prarodiči a vyznali se z toho, že si jich váží, a mají k nim hezký vztah.

Účastníci podvečera také poslali vzkazy jiným generacím napsané na srdíčkové skládačky.

Bylo to příjemné setkání, přítomné jistě potěšilo a udělalo jim radost.

Festival Očima generací stále pokračuje. Je možno ho sledovat na stránce: http://www.ocimageneraci.cz/, popř. navštívit výstavu ve Zlíně v budově 14/15, a koncem dubna se festival přesune do Jihlavy, pak do Ostravy a dál.

Zjistili jsme, že je příjemné hledat porozumění a pochopení napříč generacemi. Hledali jsme a dál hledáme to, co nás spojuje a činí navzájem šťastnými. Možná to máme vedle sebe, blízko...  Nevzdávejme to. Někdy prostě jen stačí spolu pobýt.

Upřímné poděkování patří všem organizátorům i zapojeným účastníkům, ale také Masarykově veřejné knihovně, za poskytnutí důstojných prostor k této akci, ale také všem, kteří „darovali" ostatním své páteční odpoledne, pro společnou radost a potěšení.  Díky!


Autor: Jaroslava Ševčíková
Vložil/a: Radka Evjáková