Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Po stopách atentátu na Reinharda Heydricha s žáky ZŠ Unesco Uherské Hradiště
V pátek 8. prosince se 37 žáků naší školy zúčastnilo exkurze Po stopách atentátu na R. Heydricha.

První částí exkurze byla prohlídka Památníku Pečkárna s průvodcem ( za druhé světové války zabrala tuto budovu německá tajná státní policie (gestapo) a zřídila si zde svou hlavní úřadovnu v Protektorátu Čechy a Morava). Probíhaly zde smutně proslulé výslechy a mučení českých vlastenců a odbojářů. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich zde nechal zřídit stanný soud, který ve většině případů odsouzené posílal na popravu, nebo do koncentračních táborů. Mnoho vlastenců bylo umučeno i přímo v prostorách tohoto paláce. Toto smutné období připomíná pamětní deska umístěná na nároží budovy.

Druhou hlavní částí vzdělávací exkurze byla prohlídka Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze, kde byl pro žáky připraven zajímavý program:

1) projekce dokumentárního filmu SS 3 o atentátu na R.Heydricha
2) prohlídka expozice ( fotky, videa, zbraně, textové dokumenty atd...) věnované operaci ANTROPOID
3) prohlídka krypty kostela - zde uctili památku parašutistů položením věnce
4) prohlídka interiéru pravoslavného kostela sv.Cyrila a Metoděje 

Před kostelem žáci zapálili svíčky u pomníku zavražděných vlastenců, kteří parašutistům pomáhali.
Během přesunů v Praze jsme se krátce zastavili u sochy Nicholase Wintona na Wilsonově nádraží, u pamětní desky na Václavském náměstí věnované Janu Palachovi a Janu Zajícovi ( zde uctili žáci památku obou studentů  zapálením svíček), v hale Fantovy budovy na vlakovém nádraží a u Památníku obětí komunismu na pražském Újezdě. Sousoší na schodišti na Újezdě, které tvoří památník obětí, má lidem připomínat destrukci lidské osobnosti. Odkazuje na trýznivé okamžiky, které si političtí vězni komunistického režimu museli protrpět.

Děkuji všem žákům za jejich zájem o historii naší vlasti a věřím, že exkurze byla pro všechny velkým přínosem.

Doprava na exkurzi byla hrazena z grantu Zlínského kraje: Podpora škol a školských zařízení v oblasti prevence rizikových typů chování ( název projektu: Po stopách totalitních režimů 20. století)Autor: Petr Kočíř
Vložil/a: Jana Galová