O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Zpráva z celorepublikového finále v plavání základních škol

Pro školní rok 2016/17 vyhlásila Asociace školních sportovních klubů ČR a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy novou soutěž v rámci Sportovní ligy základních škol. Jednalo se o první ročník "O pohár ministra školství" v kategorii  3. ročník ZŠ, smíšená kategorie, malé školy a velké školy.

Dne 14. 9. 2017 proběhlo v Plzni republikové finále této nově vzniklé plavecké soutěže. Do základního kola se přihlásilo celkem 927 škol, počet žáků přesáhl 22 000. Do republikového finále se kvalifikovaly školy s nejvyšším počtem bodů, které získaly v základních kolech, celkem 20 škol z ČR.

Ze Zlínského kraje postoupila v kategorii malých (do 25 žáků ve 3. třídách) škol ZŠ Velký Ořechov - startovalo 6 žáků + 1 náhradník a v kategorii velké školy (nad 25 žáků ve 3. třídách) - ZŠ Okružní a ZŠ Kvítková 12 žáků + 1 náhradník. Výpravu ze Zlínského kraje tvořilo celkem 33 žáků a 5 pedagogů jako doprovod. Závodilo se ve třech disciplínách: 25 m volný způsob - individuální závod, hodnoceni zvlášť chlapci a děvčata; 12x25m (velká škola), 6x25m (malá škola) volný způsob štafeta smíšená družstva a 4x25m (velká škola),2x25m (malá škola) plavání s deskou.

V hlavním závodě - štafetě na 6x25m se umístila ZŠ Velký Ořechov na 4. místě v kategorii malé školy

- štafetě na 12x 25m se umístila ZŠ Kvítková na 5. místě a ZŠ Okružní na 7. místě v kategorii velké školy.

Ve štafetovém závodě s deskou obsadila ZŠ Kvítková 3. místo.

Finále proběhlo v areálu plaveckého bazénu v Plzni, výpravy ze vzdálenějších míst byly ubytovány na Domově mládeže. Startovné, ubytování a stravování hradil organizátor soutěže. Doprava autobusem byla hrazena z rozpočtu odboru školství Magistrátu města Zlína.

Již samotná účast v republikovém finále byla pro zúčastněné ZŠ velkým úspěchem. Pro žáky to byl mimořádný sportovní zážitek. Plavalo se za účasti kamer - finálový blok byl vysílán v přímém přenosu na kanále ČT 4 sport, především rodičovská veřejnost tak měla možnost sledovat výkony svých dětí. Sportovní atmosféra a výkony malých plavců ukázaly oprávněnost zařadit takovou soutěž do systému školní tělesné výchovy na 1. stupni ZŠ.

Děkujeme všem žákům za vzornou reprezentaci kraje, města, obce, školy. Velké poděkování patří i všem pedagogům, kteří se podíleli na přípravě a průběhu celé akce.