Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Neobvyklý seminář společenských věd

Dne 10. října 2017 navštívila část třídy 3.H domov pro osoby se zdravotním postižením, který se nachází nedaleko Střední odborné školy a Gymnázia Staré Město, a to v ulici Kopánky ve Starém Městě. Návštěva byla součástí semináře společenských věd. Pod vedením paní učitelky Olgy Dziacké jsme se vydali podívat na ty, na které se bohužel často zapomíná.

Posláním DZP ve Starém Městě je pomoc lidem s mentálním a kombinovaným postižením, které zahrnuje mentální postižení v kombinaci s tělesným postižením či poruchami autistického spektra. Primárně poskytuje podporu a pomoc osobám, které potřebují péči a podporu 24 hodin denně. Stávajícím uživatelům s nízkou mírou potřebné podpory pomáhá v přechodu do chráněných bytů, aby se alespoň částečně začlenili do samostatného života.


Jakmile jsme vstoupili do budovy, uvítal nás velmi milý personál, který nás provedl celou budovou, kde jsme navštívili vybavené pokoje pacientů a seznámili se s běžným dnem klientů. DZP poskytuje svým klientům například i kapli či snoezelen (místnost která je určená k poskytnutí pozitivně naladěného prostředí), jejíž součástí je světelný vodní sloup. Dále budova zahrnuje i vlastní kavárnu, kde jsme klientům připravili sladké překvapení v podobě napečených buchet a jiných sladkostí.

Během prohlídky jsme viděli spoustu mužů a žen v různých věkových kategoriích, které postihl nemilý osud. Vyslechli jsme si i jeden životní příběh přímo od pana Marka, který utrpěl vážné poranění hlavy, když jel pod vlivem alkoholu na kole a upadl na kámen, a tak je odkázán pouze na pomoc pracovníků DZP. Svou rodinu navštěvuje jen během víkendů a svátků. Tento příběh a i příběhy ostatních byly velmi dojemné a spoustě z nás otevřely oči. Po prohlídce jsme se hovořili o svých dojmech a ptali se ochotných pracovnic na nejrůznější dotazy, které nám rády zodpověděly.

Pracovnice DZP nás také zasvětily do podzimního programu pro klienty, který připravují. Chtějí péct, vařit a vytvářet nejrůznější výrobky z dýní, avšak nemají jich dostatek. Na to konto naše paní učitelka uspořádala sbírku dýní ve škole, která se vyplatila, a tak doufáme, že plán pracovnic vyjde a během chladných dnů si personál i klienti DZP navodí příjemnou podzimní atmosféru.

Natálie Kutálková, 3.H

Autor: Natálie Kutálková
Vložil/a: Radka Dohnalová