Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Narcisy za židovské dítě umučené v době holocaustu pokvetou u Kostky

Studenti Střední školy Kostka v této době sází v areálu školy narcisky. Inspirováni akcí „The Daffodil Project“ se rozhodli vysázet před školou záhon narcisů s cílem - narcis za židovské dítě umučené v době holocaustu, za dítě, které zemřelo v Terezíně, v koncentračním táboře či při transportech. 

V letošním roce si připomínáme stoleté výročí republiky a přitom vzpomínáme na události, které její existenci provázely. A nebyly to vždy události radostné. Ale i s těmi smutnými a tragickými se musíme vyrovnat a hlavně - nezapomínat.

Studenti Střední školy Kostka v této době sází v areálu školy narcisky. Inspirováni akcí „The Daffodil Project" se rozhodli vysázet před školou záhon narcisů s cílem - narcis za židovské dítě umučené v době holocaustu, za dítě, které zemřelo v Terezíně, v koncentračním táboře či při transportech. Jednotliví žáci či učitelé, se stávají patronem dítěte, na jehož smrt by se nemělo zapomenout. V databáze obětí na stránkách Holocaust.cz, vyhledávají jména děti, které mají vazbu na ně a jejich život, které např. pocházely z jejich města, mají stejné příjmení nebo by slavily narozeniny ve stejný den.

Žáky Kostky k akci motivoval osud paní Ilsy Reiner- Eichnerové, židovské rodačky ze Vsetína, která holocaust přežila a díky tomu může také podat svědectví o utrpení a bolesti. I za její kamarády, kteří nepřežili, vysázíme narcisky a každoročně si je připomeneme u rozkvetlého záhonu.


Na Vsetíně již dva tyto záhonky jsou, jeden u památníku vypálené židovské synagogy na Rybníkách a druhý u ZŠ Vsetín, Sychrov. Teď přibude třetí, u Kostky. V zemi už leží, a na svou jarní příležitost čeká, přes sto cibulek žlutých narcisů odrůdy, která nejvíce připomíná židovskou hvězdu. A další přibývají… sázet je možné až do prvních mrazíků. Tyto naše narcisy to nebudou mít na jaře lehké, záhonek byl založen v starším trávníku, na břehu potoka, kde je plno kamínků… narcisy budou muset tyto překážky na jaře překonat…ale není to symbolické? Vždyť i židovské děti v době holocaustu to měly velmi těžké.

K akci vyzvali žáci pedagogického oboru L1.A. Zapojit se může i veřejnost, cibulky sázíme i v pozdním odpoledni, je možné dohodnout individuální termín, stačí vám pár korun na zakoupení cibulky (jsou k dostání u nás) a chuť vzpomínat a nezapomenout nebo potřeba uctít památku nevinných obětí války.

Na jaře, až narcisky rozkvetou, se u záhonku sejdeme a nahlas přečteme jména dětí, za které byly narcisy vysázeny… a příští rok mohou přibývat další…Vždyť jen z českých zemí bylo během druhé světové války vyvražděno téměř 80 tisíc Židů, a kolik z nich bylo dětí?! Podle nás si všechny zaslouží naši vzpomínku.

 

 


Autor: Jaroslava Ševčíková
Vložil/a: Radka Dohnalová