Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Jírovcová alej u kapličky v Pohořelicích byla vyhlášena Alejí Zlínského kraje 2018

Žáci a žákyně třídy IV. B ZŠ Zlín, třída Svobody 868 pracují v letošním roce na projektu „Po Šternberské stezce". Navázali tak na své předešlé projekty z minulých let. Objevují regionální historii i krásnou přírodu. V současné době se hodně staví, žáci třídy IV. B se v rámci svého projektu rozhodli upozornit na možnost vybudování turistické stezky, která by mohla být cílem turistických vycházek nejen turistů, ale i rodin s dětmi. 

Na stezce se nachází všechny ekosystémy, kde lze pozorovat místní faunu a flóru. Žáci a žákyně zpracovali i malého průvodce stezkou, který by mohl vyjít tiskem. Prezentovali svůj projekt pro členy Klubu českých turistů na jejich výroční schůzi na Jižních Svazích, seznámili s ním i seniory v obci Oldřichovice, klienty ve Stacionáři Hvězda v Malenovicích. První část projektu byla prezentována také na Dětské vědecké konferenci v Uherském Hradišti.

Celá stezka má 14 zastavení  u významných historických objektů. V minulosti k těm nejdůležitějším patřily zámek, kostel a park v obci Pohořelice. Žáci třídy IV. B vysadili se souhlasem obce Pohořelice před místním zámkem lípu k výročí 100 let vzniku republiky. Nominovali také jednu z alejí v parku v Pohořelicích do kampaně alej roku 2018, kterou vyhlašuje ARNIKA, nezisková organizace, která spojuje lidi usilující o lepší životní prostředí. Jejím cílem je chránit přírodu a zdravé prostředí pro budoucí generace doma i ve světě. Celkem bylo nominováno 92 alejí. V celkovém pořadí získala jírovcová alej u kapličky v Pohořelicích 12 místo se 163 hlasy. Proběhla také soutěž krajů ČR. Za Zlínský kraj získala nominovaná alej 1. místo. Celkové pořadí si můžete prohlédnout v odkazu: https://alejroku.cz/2018/vysledky-2018?utm_source=newsletter_848&utm_medium=email&utm_campaign=ar2018-1

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili hlasování.

Z české krajiny mizí aleje a stromořadí, které jsou naším historickým dědictvím i účinnou ochranou před extrémními teplotami. V sedmi krajích loni opět výrazně převažovalo kácení. Vyplývá to ze statistik, které Arnika každoročně sestavuje. A Zlínský kraj patří bohužel také do této smutné statistiky.

Do konce školního roku čekají v rámci práce na projektu žáky a žákyně IV. B ještě další aktivity. Mezi ty nejzajímavější bude určitě patřit návštěva zámku Diany Šternberkové v Častolovicích. Další aktivity se budou týkat Dne Země. Určitě se o další aktivity podělíme s veřejností. Už teď si přejeme, aby naše „Šternberská stezka" nezůstala jen na papíře. Byla by škoda, kdyby regionální historii a krásnou přírodu nepoznali další generace. Poslední majitelé na ni zanechali výrazné stopy a určitě si zaslouží, aby po nich stezka nesla alespoň své jméno. 

 

 


Autor: Libuše Přílučíková
Vložil/a: Jana Cenková