O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Holky ze Starého Města si vezou šesté místo z mistrovství světa

Ve dnech 6.-14. dubna 2019 se konalo Mistrovství světa ve fotbale středních škol v srbském Bělehradu, kde se děvčata ze SOŠ a Gymnázia Staré Město prala o co možná nejlepší umístění. Ostudu určitě neudělala a po notné dávce sportovní smůly skončila na krásném šestém místě.

Celkem 16 dívčích týmů bylo rozlosováno do 4 skupin. Češky byly dle losu ve skupině D společně s Chorvatskem, Brazílií a Itálií. Původním cílem byl postup z těžké skupiny, ale v průběhu základní skupiny se ambice zvyšovaly. V prvním utkání narazil celek ze Starého Města na Chorvatky. Začátek utkání byl z pohledu holek z Česka velmi aktivní a agresivní. Vletěly na Chorvatky jako uragán a v šesté minutě utkání již vedly 2:0. Náskok se postupně zvyšoval a aktivita holek nepolevila ani po změně stran. Po závěrečném hvizdu svítilo na tabuli skóre 14:0.

Dalším zápasem ve skupině byl prestižní duel s Brazílií. Od prvních minut utkání bylo jasné, že to bude složité utkání. Hra byla vyrovnaná, šance se vyskytovaly na obou stranách hřiště. První poločas skončil nadějnou bezbrankovou remízou. V 15. minutě druhého poločasu udělala česká hráčka fatální chybu v obraně, po které se brazilská útočnice řítila sama na bránu. Vyběhnuvši brankářka Škrabalová šla na zem ve snaze být u míče dřív. To se ji však nepovedlo a po kontaktu s útočnicí byl nařízen pokutový kop. Ten postižená útočnice s přehledem proměnila a brazilský celek vedl 1:0. Holky se i nadále snažily vyrovnat skóre, ale četné chyby tuto snahu mařily. Z jednoho z rychlých protiútoků navíc Brazílie dala branku a ubránila zaslouženou výhru 2:0.

Poslední zápas s Itálií byl velkou neznámou. Z předešlých výsledků bylo známo, že Brazílie porazila Itálii „pouze" 3:0. Od úvodu utkání bylo jasné, kdo chce postoupit ze skupiny. Italky bránily a hrálo se pouze na jejich obranné polovině. Když ve 4. minutě skórovala Sára Illéšová, Italky odpadly ze hry. Nebyly soustředěné a přestaly běhat. Toho český celek využil a do konce poločasu přidal další dva góly. Druhý poločas se hrálo jen o to, kolik gólů vstřelí děvčat soupeřkám z Apeninského poloostrovu. Italky zahrozily jen jednou, kdy se dalekonosná střela naštěstí pouze otřela o břevno české brány. Konečné skóre 11:0 opět motivovalo holky do dalších utkání.

Čtvrtfinálový zápas se hrál proti favorizovaným obhájkyním titulu – Rakušankám. Favorita děvčata ovšem zaskočila a hrála zatím nejlepší utkání na mistrovství. Rakušanky do ničeho nepustila, dobře bránila a nebezpečně útočila. Tato snaha byla odměněna v podobě prvního gólu Lucie Jelínkové z 27. minuty prvního poločasu. Druhý poločas probíhal stejně. Holky skvěle bránily a kontrolovaly utkání. Jediným problémem tak zůstalo neproměňování tutových šancí. Těsně před koncem utkání neodhadla rakouská brankářka letící míč a naše hráčka se ocitnula sama před již zcela odkrytou bránou, kterou bohužel netrefila. Z následného protiútoku vzal nakopnutý míč vítr, ten se šťastně dostal k rakouské hráčce, která nezaváhala a v nastaveném čase vyrovnala na 1:1 z prakticky první šance ve druhém poločase. Následně se šlo do nájezdů na bránu, které měly rozhodnout o postupujícím do semifinále. V nájezdech mělo zjevnou výhodu Rakousko v podobě velké brankářky, která dva naše nájezdy dobře vyřešila. Rakušanky byly v nájezdech úspěšné všechny a právě tyto nájezdy je posunuly do semifinále.

Na utkání s Taiwanem bylo těžké hledat motivaci. Děvčata měla stále v hlavách utkání s Rakouskem. Ale i přes to odehrála další dobrý zápas. Taiwan porazila  4:0.

Poslední utkání o umístění (5. – 6. místo) bylo odehráno proti Číně. Naše holky byly už dost unavené a chyběla nejen fyzická energie do utkání. Číňanky nehrály nikterak dobře, ale na unavené a psychicky vyčerpané Češky to bohužel stačilo. Číňanky vyhrály 2:0 a posunuly nás na konečnou 6. příčku na mistrovství.

Pochvalu si zaslouží celý tým, nejvíce však s přehledem hrající Lucka Jelínková, která předváděla ve všech utkáních nadstandartní výkony. Děkujeme holkám za vzornou reprezentaci naší školy i České republiky.