Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Českoslovenští letci v RAF

Ve dnech 5. 3. - 29. 3. 2019 bude na ZŠ UNESCO Uherské Hradiště umístěna putovní výstava Českoslovenští letci v RAF, která byla do školy zapůjčena Klubem vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF, z. s.

Výstava se zaměřuje na život našich letců od 30. let 20. století, kdy začínala jejich vojenská kariéra, respektive dospělý život, postihuje Mnichovskou dohodu, útěky do exilu, boje v Polsku, Francii, na Středním Východě, Velké Británii a boje o život v sovětských koncentračních táborech, nacistickou perzekuci příbuzných zahraničních odbojářů. Naleznete zde také informace o poválečném návratu, komunistické perzekuci a dnešním připomínání – knihách, filmech, památnících a klubech vojenské historie.

Slavnostní vernisáž výstavy proběhla v dějepisné učebně školy v 9:00 hodin dne 5.  3.2019.

Vernisáže se kromě žáků 9.A a 8.C, vedení školy a zástupců Města Uherské Hradiště zúčastnil také člen Klubu vojenské historie 276th Sqdn. pan Petr Žižka.

Slavnostnímu odhalení úvodního panelu výstavy předcházelo krátké kulturní vystoupení žákyně 8. A Lindy Víchové, která zahrála na klarinet oblíbenou píseň našich vojáků ve Velké Británii Škoda lásky.

Výstava je umístěna na chodbě před kanceláří ředitele školy a je přístupná školám i veřejnosti.

Žáci zejména 8. a 9. tříd budou v hodinách dějepisu, výchovy k občanství a českého jazyka pracovat s pracovními listy, karikaturami a filmovými dokumenty.
Autor: Petr Kočíř
Vložil/a: Jana Cenková