Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Beseda středoškoláků s velvyslancem ČR v Norském království a Islandské republice

V pátek 20. října 2017 navštívil velvyslanec České republiky v Norsku a na Islandu Jaroslav Knot Obchodní akademii v Uherském Hradišti, kde před jednadvaceti lety maturoval. Jeho zajímavou přednášku si vyslechli studenti čtvrtých ročníků.

„Milí spolužáci," oslovil pan velvyslanec plnou školní aulu na úvod své přednášky a dodal, že se na svou domovskou střední školu po letech velmi rád vrací. Vzpomínky na studium mu oživili i někteří z jeho bývalých profesorů, s nimiž se na půdě školy opět setkal. Zmínil také, že mu obchodní akademie dala dobrý odborný i jazykový základ k dalšímu studiu a stipendijním pobytům, které absolvoval. 

„Nejprve provedu nábor," prohlásil pan velvyslanec v první části přednášky, „protože na ministerstvu potřebujeme lidi s vaším vzděláním – informatiky, sekretáře a sekretářky." Poté vylíčil studentům, jaké možnosti mají, pokud úspěšně absolvují studium a lákala by je práce na Ministerstvu zahraničních věcí. V čem spočívají kritéria přijímacích řízení i jaký kariérní růst je v diplomatických službách možný. Hovořil z bohatých zkušeností, neboť se sám pohybuje v diplomacii už více než deset let.

Studenti obdivovali zejména fakt, že pan Jaroslav Knot hovoří pěti cizími jazyky – anglicky, německy, švédsky, norsky a francouzsky. Ptali se, kde vzít motivaci k tak důkladnému a náročnému studiu jazyků. Na to jim pan velvyslanec odpověděl, že to stojí za to, protože není lepší způsob, jak získat důvěru lidí v cizí zemi, než hovořit s nimi jejich řečí.

_MG_5833.jpgNa některé posluchače čekala na přednášce i sladká odměna. V další části programu totiž hovořil pan velvyslanec o politické i hospodářské situaci ve skandinávských zemích a na úvod tohoto bloku položil studentům několik otázek. Kdo odpověděl správně, byl odměněn čokoládovým bonbonem. Došlo nejen na hlavy států, tzv. „blue economy", norské fondy, ale i na další zajímavé ekonomické a politické aspekty evropského severu.

Během celé přednášky měli studenti možnost klást dotazy. Zajímaly je nejrůznější věci – co vlastně přesně obnáší mít diplomatický pas a značku na autě, jak je postupováno v případě, že diplomat spáchá v zahraničí trestný čin atp. Pan velvyslanec studentům odpovídal velmi ochotně a odpovědi prokládal zajímavými a nezřídka vtipnými příklady z praxe, takže dvě vyučovací hodiny vyčleněné na přednášku uplynuly jako voda a bylo tu rozloučení a závěrečný potlesk.

„Je fakt dobrý," zaznívalo z hloučku, který se po skončení přednášky hrnul ze školní auly. Studenti odcházeli plní nových informací a také s vědomím, že pokud budou chtít a něco pro to udělají, může být studium na obchodní akademii startem k úspěšné kariéře, čehož je Jeho Excelence mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Norském království a v Islandské republice JUDr. Jaroslav Knot, Ph.D. zářným příkladem.

_MG_5825.jpg


Autor: Iva Mráčková
Vložil/a: Jana Galová