Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Petr Gazdík poblahopřál studentům, kteří excelovali na mistrovství světa v záznamu textů

​Úspěšné účastníky Mistrovství světa v záznamu a zpracování textů, které se konalo v létě v Berlíně, přijal dnes radní Zlínského kraje pro školství Petr Gazdík, aby poblahopřál žákům středních škol Zlínského kraje, konkrétně výpravě z Obchodní akademie a VOŠ Valašské Meziříčí, Gymnázia z Rožnova pod Radhoštěm a Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť, k umístění na stupních vítězů a poděkoval učitelům i ředitelům těchto škol, kteří své žáky podporují v rozvíjení této dovednosti.

Studenti Zlínského kraje si ze světového mistrovství přivezli 19 medailí, celá česká výprava získala 41 medailí a celkem bylo rozdáno 100 medailí, o něž se podělilo 500 účastníků z 30 zemí. 

„Velmi si vážím tak skvělé reprezentace Zlínského kraje a gratuluji vám k úspěchu. Je mi jasné, že je za tím tvrdá práce," řekl studentům radní Petr Gazdík, který také pozval studenty s jejich doprovodem na prohlídku Baťova mrakodrapu. 

To, že na sobě žáci musí usilovně pracovat, potvrdil ředitel Obchodní akademie a VOŠ Valašské Meziříčí Aleš Kubíček, který současně poděkoval Zlínskému kraji za to, že finančně podpořil účast výpravy ze Zlínského kraje na světové soutěži. „Naše škola už má v tomto oboru tradici a od 90. let se zúčastňujeme světových šampionátů. Je to o lidech, kteří se žákům věnují a posouvají je dál," řekl Aleš Kubíček. „U nás je výuka záznamu a zpracování textů povinná, ale některé školy tento předmět vyučují formou kroužků. Pro soutěž je ale každopádně potřeba intenzivně trénovat. Nejde jen o psaní na rychlost. Soutěží se celkem v osmi disciplínách včetně cizojazyčného záznamu nebo například v psaní pomocí zkratek. Vždy je podmínkou nejen manuální zručnost, ale i vysoká čtenářská gramotnost a celkový intelektuální rozvoj," vysvětlil Aleš Kubíček. A jak dodal, tato dovednost je velkým benefitem při studiu (pro záznam přednášek), ale také při hledání zaměstnání, protože se uplatňuje v řadě oborů. 

Mistrovství světa v informatice proběhlo ve dnech 22. až 28. července 2017 v Berlíně jako součást 51. kongresu světové organizace INTERSTENO. 

Za Zlínský kraj se zúčastnili Jonáš Vala a Johana Valová z Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm, Anna Mičková z Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť, Karin Imbergerová, Michal Rak, Zuzana Reichlová a Lenka Vašenková z Obchodní akademie a VOŠ Valašské Meziříčí a také bývalí žáci této školy Karolína Foukalová a Tomáš Křenek. 

Nejúspěšnějším soutěžícím celého šampionátu s historicky nejvyšším počtem získaných medailí se stal Jonáš Vala, který vybojoval 8 zlatých a 1 bronzovou medaili v kategorii žák. V disciplíně opis 30 minut dokázal psát rychlostí přes 600 čistých úhozů za minutu.

 


Autor: Helena Mráčková
Vložil/a: Radka Dohnalová