Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Ve Zlínském kraji bylo rozdáno více než 70 tisíc pololetních vysvědčení

Na 258 základních a 66 středních školách ve Zlínském kraji se dnes rozdávalo pololetní vysvědčení. Na základních školách si vysvědčení odneslo celkem 49 254 žáků, což je zhruba o pět stovek více než v loňském roce. Z toho bylo 6 026 prvňáčků, kteří se tak dočkali svého vůbec prvního vysvědčení v životě. Na středních školách vysvědčení obdrželo 23 589 žáků, zde jejich počet zůstal v porovnání s loňskem přibližně stejný.

Důležité postavení mezi zřizovateli škol v regionu zaujímá Zlínský kraj. Ten v současnosti zřizuje celkem 99 škol a školských zařízení. Téměř polovinu z nich tvoří střední školy, kterých je 46, přičemž součástí 7 z nich je zároveň vyšší odborná škola a ve 4 případech je střední škola spojena s jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky. Zaměření krajem zřizovaných středních škol je velmi pestré – od gymnázií a obchodních akademií, přes průmyslové, uměleckoprůmyslové, zdravotnické nebo hotelové školy až po odborná učiliště. Kraj dále zřizuje také 20 základních uměleckých škol, 18 základních a mateřských škol pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, 12 dětských domovů, 1 konzervatoř, 1 pedagogicko-psychologickou poradnu a 1 plaveckou školu.

Na podobě školství ve Zlínském kraji se podílejí desítky dalších subjektů, zejména města a obce, které jsou zřizovateli většiny mateřských škol a základních škol, ale také středisek volného času. Další školy a školská zařízení jsou zřízena soukromými osobami, církvemi nebo ústředními orgány (ministerstvy). Celkem v kraji působí zhruba šest stovek různých školských subjektů. Kraj nemá vůči ostatním zřizovatelům nadřízené postavení, na druhé straně ale má možnost koncepčně ovlivňovat vývoj vzdělávání na svém území. Má například kompetence k rozdělování finančních prostředků poskytovaných ze státního rozpočtu i pro organizace ostatních zřizovatelů a může také rozhodovat o změnách v rejstříku škol a školských zařízení nebo v odvolacích řízeních. 


Zdroj: Zlínský kraj

Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková