Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Nejoblíbenější učitelkou Zlínského kraje je Alena Ježková z Gymnázia J. A. Komenského v Uherském Brodě
​Vítězkou ankety o nejoblíbenějšího učitele/učitelku a držitelkou titulu Zlatá Ámoska Zlínského kraje se v regionálním kole soutěže v úterý 24. ledna stala Alena Ježková z Gymnázia J. A. Komenského v Uherském Brodě, která postupuje do semifinále. Za Zlínský kraj spolu s ní postoupila také Jaroslava Buchalová z Vyšší odborné školy pedagogické a sociální a Střední pedagogické školy Kroměříž.

Regionální kolo, které zahrnuje Zlínský a Olomoucký kraj, zahájil ve Zlíně radní Petr Gazdík, zodpovědný za školství. „Jsem velmi rád, že můžeme hostit tuto soutěž, která patří plným právem k nejpopulárnějším anketám. Každý chodil do školy a každý ví, jak významně může učitel ovlivnit život. V soutěži, kde žáci nominují své oblíbené učitele a své návrhy musí také obhájit před odbornou porotou, hraje zásadní roli semknutost, partnerství a spolupráce celého týmu, a možná i proto je tak pozitivně Zlatý Ámos vnímán dětmi i pedagogy," řekl radní Petr Gazdík, který zároveň připomenul, že během dvaceti čtyř ročníků, kdy je tato celonárodní soutěž pořádána, v ní již třikrát získali prvenství kantoři ze Zlínského kraje. Radní Petr Gazdík rovněž poděkoval soutěžícím za to, že pozvedají prestiž učitelského poslání. 

ZA4.jpg 

Alena Ježková učí na gymnáziu v Uherském Brodě  osmým rokem biologii a tělocvik, vede několik mimoškolních kroužků, působí ve škole jako koordinátorka v oblasti environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty. Snaží se na děti působit zejména výchovně, aby byly tolerantní, komunikativní, vycházely s ostatními lidmi a chránily přírodu. Studentky u své paní učitelky oceňují především její lidský přístup. „Je na nás milá, stojí za námi, i když občas něco provedeme. Věří, že z nás můžou být dobří lidé. Nominovali jsme ji, protože jsme jí chtěly ukázat, že ji máme rádi," vysvětlily Tereza Řezníčková, Tereza Škubníková a Jana Valečková.

Za Zlínský kraj postupuje do dalšího kola také Jaroslava Buchalová z Vyšší odborné školy pedagogické a sociální a Střední pedagogické školy Kroměříž, která na pedagogické škole učí patnáctým rokem přírodovědné předměty jako je biologie, chemie či fyzika. „Jsem ráda, že jsme tady dnes mohly být. Atmosféra byla úžasná, byla to zajímavá zkušenost pro mě i pro holky, měly jsme příležitost se poznat zase z jiné stránky než přímo ve škole." Také na této paní učitelce si její žákyně cení přirozenost, upřímnost a spravedlivé jednání, jak potvrdila za celou trojici Linda Judasová.
ZA5.jpg
Odborná porota hodnotila celkem osm soutěžních družstev, mezi nimiž byly zastoupeny základní a střední školy jak ze Zlínského, tak z Olomouckého kraje. Žáci mohli navrhovat své kandidáty do 31. prosince 2016 a ti museli nejprve obstát v rámci školních kol. Ze Zlínského kraje se regionálního kola zúčastnila také Pavlína Kolaříková ze ZŠ Tlumačov, Hana Jackivová ze ZŠ Hluk a Jan Nahodil ze ZŠ Slušovice. Vítězem regionálního kola za Olomoucký kraj se stala Radka Kroupová ze Základní školy v Šumperku.
 
Podle organizátorů je rok od roku náročnější vybrat vítěze, pokud by bylo rozhodnutí spravedlivé, postoupily by podle předsedy ředitele soutěže Zlatý Ámos a školního ombudsmana Slávka Hrzala všechny žákovské týmy se svými oblíbenými vyučujícími: „Zlatý Ámos je doslova balzámem pro duši, zvláště tady ve Zlíně, kde mě překvapila perfektní organizace v kombinaci se skupinou bezvadných učitelů učitelek a prezentacemi jejich dětí," pochvaloval si předseda poroty. Co mají podle něj společného všichni účastníci celostátní ankety o nejoblíbenějšího učitele a učitelku v České republice? „Na prvním místě je to smysl pro humor, spravedlivost, ale i to, že se děti na své učitele mohou obrátit se svými osobními problémy a můžou počítat s jejich radou i ochrannou rukou," doplnil Slávek Vrzal.
ZA6.jpg
Jeho slova potvrzuje i vítězka celostátního kola ankety Zlatý Ámos pro rok 2013 Růžena Hlůšková ze ZŠ Kunovice, U Pálenice, podle které ze všech dětí doslova vyzařuje, jak milují své učitele. A z přítomných učitelů je silně vidět, že mají rádi své děti. „Vítězka mě zaujala tím nejkrásnějším úsměvem, který jsem tady viděla. Je opravdu znát, že pro svoje děti dělá maximum, což je velmi důležité zejména v dnešní době, kdy děti těžko hledají vzory. Když budou mít vzory v takových osobnostech, jaké jsme dnes viděli, bude to velmi dobré pro společnost a celý svět." dodala Růžena Hlůšková.

Anketu pořádá nevládní sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura pod záštitou ministryně školství, mládeže a tělovýchovy. O zajištění organizačního zázemí pro soutěžící se postarali zaměstnanci Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje a 14|15 Baťův institut.
 
Více informací o soutěži Zlatý Ámos na www.zlatyamos.cz

ZA1.jpg
ZA3.jpg
Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková