Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Mladí, zruční zemědělci jezdili a soutěžili ve Starém Městě

Dne 105. 2017 se v prostorách SOŠ a Gymnázia ve Starém Městě uskutečnilo regionální kolo soutěže jízdy zručnosti studentů zemědělských oborů ze středních škol Jihomoravského a Zlínského kraje.

V minulosti se toto soutěžení stalo oblíbenou disciplínou, proto se Zemědělský svaz ČR rozhodl a v rámci projektu Zemědělství žije, obnovil tuto tradici. Regionální kola v osmi oblastech, tak letos odstartovala nultý ročník obnovené soutěže. Pro Jihomoravskou oblast zahrnující Jihomoravský a Zlínský kraj se pořadatelem stala SOŠ a Gymnázium Staré Město 
Ve startovním poli čítajícím 11 soutěžících ze šesti škol, byli i staroměstští studenti Martin Bradáč a Katka Matoušková, oba z 3. A. Samotná soutěž byla zahájena ředitelem SOŠ a Gymnázia Staré Město Bedřichem Chromkem, dále byli také přítomni ředitelka Agrární komory Uherské Hradiště Dagmar Gracová, zastupující zároveň i Zemědělský svaz ČR, pan ředitel Školního hospodářství s.r.o. Staré Město Josef Slezák a také Ondřej Mikl ze společnosti NAVOS Kroměříž a.s. 
 

Oba pánové při samotné soutěži plnili funkci hlavních rozhodčích a traťových komisařů. Podmínkou účasti v soutěži bylo mimo jiné být žákem školy, mít platný řidičský průkaz skupiny T a věk do 21 let. Soutěžící se po vylosování startovních čísel a poučení o bezpečnosti seznámili s tratí, na které je čekalo deset hodnotících stanovišť s jednotlivými soutěžními prvky (průjezd pravoúhlou zatáčkou, lávka, osmička, couvání do garáže, zastavení u rampy s bočním odstupem, …).  

Soutěžilo se soupravou traktoru Zetor 7711 a přívěsu BSS P 93 S. Startujícím nebylo umožněno projetí tratě před závodem. Hodnocení podléhalo parametrům stanovených v propozicích Zemědělského svazu ČR, kde vyhrává soutěžící s nejrychlejším časem, včetně započtených sekund navíc za trestné body. Oba zástupci SOŠ a Gymnázia Staré Město se nebáli a bojovali. Úskalí trati poměrně dobře zvládl Martin Bradáč a celkové 4. místo je pro něj úspěchem. Ani Katka Matouškovájako jediná dívka ve startovním poli, nezklamala a i její 6. místo se cení.  

V soutěži obsadili první dvě místa žáci SZeŠ a přírodovědné Rožnov pod Radhoštěm Tomáš Kotrla a Martin Sendler a dokonale tak využili výhody vylosovaných posledních dvou startovacích čísel. Třetí skončil Pavel Million ze SŠ a ZŠ Tišnov. Do republikového kola, které se uskuteční 22. 6. 2017 vSušici, může dle propozic postoupit jen jeden žák školy, a tak za SOŠ a Gymnázium Staré Město bude bojovat Martin Bradáč 
Autor:Radislav Dolina 


Autor:
Vložil/a: Radka Evjáková