Réunion?! Dá se to pít? Je to k jídlu? Co/kde to vlastně je?!

16. listopad 2021
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Iva Adámková
Réunion?! Dá se to pít? Je to k jídlu? Co/kde to vlastně je?!

Cože? Tropický ostrov v Indickém oceánu? Francouzský zámořský departement ležící mezi Madagaskarem a Mauriciem? Tajuplná země tvořená nebezpečnými sopkami, obklopena žraloky, porostlá neprostupnou džunglí plnou obřích pavouků a dalších nepříjemných překvapení? Studenti Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť začátkem listopadu 2021 zakusili realitu…

Na výměnný pobyt v rámci projektu ERASMUS+ KA2 „Richesses de la diversité“ se po dvou odkladech kvůli pandemii covid-19 vypravili studenti a studentky francouzského jazyka zapojení do uvedeného projektu. Každého z nich srdečně uvítala jedna z rodin našich réunionských korespondentů, u kterých strávili nezapomenutelný pobyt. Je symbolické, že slovo Réunion znamená francouzsky „spojení“, „setkání“.

Partnerská škola Collège Emilien Adam de Villiers v městě Saint-Pierre na jihu ostrova si pro žáky připravila bohatý program. Studenti se aktivně zapojili do výuky, prozkoumali krásy ostrova a neuvěřitelnou přírodní diversitu včetně mnoha endemických druhů fauny i flóry, vydali se k vrcholu nejčinnější sopky na zemi Piton de la Fournaise, zakusili všemožné chutě exotické kuchyně a relaxovali na zdejších plážích. V rámci dvoudenního treku do kaldery Mafate či při návštěvě záchranářské stanice želv v Kelonii realizovali projektové aktivity zaměřené na environmentální výchovu a trvale udržitelný rozvoj. Bude tak nutné zasadit v areálu našeho gymnázia palmy vacoa, neboť účastníci skvěle ovládají techniku pletení z palmového šustí… A díky návštěvě Piton Mont-Vert si nasadili réunionský endemický strom Dombeya reclinata, zřejmě první svého druhu zasazený na ostrově českýma rukama…

Réunionské studenty ve Zlíně na oplátku přivítáme v květnu 2022. Věříme, že pro ně bude návštěva České republiky stejně kulturně, jazykově, historicky i geograficky obohacující jako naše mobilita.

Mgr. Iva Adámková, koordinátorka projektu ERASMUS+ KA2 „Richesses de la diversité