Nástup do školky je pro děti bezesporu velkou životní změnou a jednou z prvních složitějších zkoušek, se kterou se musí potýkat. Nejenže se setkávají s cizím kolektivem, do kterého se musí začlenit, ale také se prodlužuje doba strávená bez rodičů. Děti většinou do této situace vstupují plná očekávání a s nadšením. Za krátko ale zjistí, že je ve školce nečekají pouze noví kamarádi, ale také spoustu překážek, které musí překonat samy bez vás. Tyto překážky mohou v dítěti vyvolat strach a stres. Úkolem rodičů je tento stres minimalizovat a dítěti tak co nejvíce usnadnit nástup do školky.
Komunikace půl úspěchu
Děti v takto mladém věku jsou velice vnímavé a rychle se učí. Jednou z věcí, kterou jim můžete nástup do školky usnadnit, je komunikace. Mluvte s nimi o tom, co je ve školce čeká a s jakými situacemi se zde mohou setkat. Často slyší na vaše osobní příběhy a vzpomínky, pomáhá jim to si tyto události lépe představit. Můžete s nimi v rámci her dokonce různé situace nacvičovat. Pokud máte možnost, snažte se upravit i jejich režim, aby odpovídal tomu, jak to ve školce chodí – dávejte je po obědě spát, choďte s nimi pravidelně ven, snažte se je co nejvíce socializovat s ostatními dětmi. Pokud se vás dítě bude na něco ptát, nelžete mu a nemlžte, když pak totiž zjistí opak, může to jeho stres umocnit.
Školka není za trest
Pokud vaše dítě brečí nebo se vzteká, že do školky nechce, je třeba mu vysvětlit, že školka pro něho není za trest ba naopak. Nebojte se přiznat, že i vy jste se jako děti bály a do školky se vám nechtělo, ale nakonec to byla zábava. Snažte se vaše dítě k chození do školky motivovat. Byť není využívání odměn, jako jsou sladkosti, příliš výchovné, někdy není zbytí. Můžete například dítěti slíbit, že po tom, co ho ze školky vyzvednete, zajdete na zmrzlinu. Některé děti snáší velice těžce loučení se s rodičem, zkraťte tedy tuto dobu na nutné minimum a příliš se nezdržujte. Opět je důležité vše dětem vysvětlovat a komunikovat s nimi o tom, co se zrovna děje.
Co dělat, když se situace nelepší?
I vaše dítě si dříve či později na nový režim zvykne a práce s ním v tomto ohledu bude daleko jednodušší. Pokud ale na vašem dítěti pozorujete změny i v domácím prostředí – neklid, nevolnost, problémy se spánkem, zažívací problémy, noční pomočování a jiné, měli byste zvážit návštěvu odborníka. Problémy mohou být jak fyziologického, tak psychologického rázu, proto je vhodná konzultace s dětským lékařem nebo dětským psychologem. Lékaři se společně s vámi pokusí odhalit pravou příčinu těchto příznaků a navrhnou vám nejvhodnější řešení. Udělejte pro své dítě to nejlepší a nenechte jeho stres zbytečně narůstat.
Autor: Online psychologická poradna Mojra.cz, www.mojra.cz