Projekt Hereditas: na GJŠ Zlín se seznamovali s kulturním dědictvím a tradicemi našich předků

26. březen 2021
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Jiřina Juřičková
Projekt Hereditas: na GJŠ Zlín  se seznamovali s kulturním dědictvím a tradicemi našich předků

Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín realizovala od září 2018 do srpna 2020 projekt Hereditas, který byl financovaný z programu ERASMUS+ Strategická partnerství pro spolupráci škol. Hlavním cílem projektu bylo seznámení se s kulturním dědictvím a tradicemi našich předků. Projekt úzce navazoval na vyhlášení roku 2018 rokem kulturního dědictví.

Partnerské školy:

  • Gymnázium Andreja Vrábla Levice, Slovenská republika
  • Colegio Nuestra Senorad el Rosario, Paterna, Španělsko
  • Osnovna škola Sunja, Sunja, Chorvatsko
  • Krieza middle school, Krieza, Řecko
  • IGS Schaumburg, Německo

V průběhu projektu jsme na projektových výpravách navštívili památky architektury v našem i ostatních regionech České republiky a také v zahraničí. Dále jsme se seznámili s vývojem a kulturou lidových krojů států a regionů partnerských škol a seznámili jsme se se starými a zapomenutými řemesly našich předků. Kromě výše zmíněných jsme naše partery seznámili s lidovou hudbou a učili se zpívat vánoční koledy a podle původních receptů jsme připravovali tradiční regionální jídla.

Díky zahraničním mobilitám a cestování do partnerských škol, měli žáci Gymnázia a Jazykové školy Zlín také jedinečnou možnost vidět, zažít a navštívit další aktivity a místa známá ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za všechny můžeme jmenovat oslavy Tří králů ve španělském Madridu, návštěvu Akropole v Aténách, jízdu železnicí po rakouském Semmeringu.

Za využití digitálních technologií ve spolupráci žáků a jejich učitelů v mezinárodních týmech jsme připravovali videa a prezentace pro mezinárodní setkání, v průběhu kterých jsme výsledky naší činnosti sdíleli.

Digitální technologie nám nakonec pomohly celý projekt dokončit, protože poslední a závěrečná mobilita musela být kvůli pandemii organizována jako virtuální. Ale i tento nový způsob mezinárodního setkání se velmi vydařil. Všechny výsledky naší práce je možno vidět na projektové webové stránce a jako hlavní výsledek vznikla kniha, kde jsou všechny hlavní části naší práce včetně videí prezentovány.

Odkazy:

Web: http://www.hereditas.club/

Kniha: https://anyflip.com/agnhk/wubi/