Projekt 3D tisk – Zvířecí vykrajovátka na ZŠ Choryně

12. duben 2021
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Jiří Zedník
Projekt 3D tisk – Zvířecí vykrajovátka na ZŠ Choryně

Vzhledem k dlouhodobému zaměření a školou poskytovaného vzdělávání podle programu s názvem „Škola hrou – s přírodou“, se díky společnosti Prusa Research pustili žáci a žákyně Základní školy Choryně do projektu tisku 3D modelů vykrajovátek.

Díky tomu, že součástí školní zahrady je výuková stezka a malý statek se zvířaty, mají samotní žáci vztah ke zvířatům. Projekt byl tedy vymyšlen tak, aby si každý žák mohl jedno ze zvířat, které v ZŠ Choryni může najít, vymodelovat na 3D tiskárně.

Postup nebyl náročný. Důležitým aspektem bylo využití výtvarných dovedností s trochou prostorové orientace, pro představu, jak model bude vypadat ve výsledné formě. Poté, už za dozoru pedagogického pracovníka, byl nakreslený obrázek převeden do 3D programu k vymodelování 3D grafiky a uložení modelu do tiskárny, kde mohli následně žáci celý proces tisku jejich výtvorů sledovat.

Výsledná vykrajovátka své využití našla v dalším projektu, do kterého je škola zapojena. Vytištěné modely se použily na vykrajování perníčků, jejichž prodejem škola vydělala na zakoupení kozy do Afriky.