Před rozhodnutím o podání žádosti o přezkum výsledku maturitní zkoušky je vhodné se přesvědčit, že informace, na základě kterých žák posuzuje správnost hodnocení didaktického testu či písemné práce společné části maturitní zkoušky, pocházejí z relevantních a oficiálních zdrojů.
Neoficiální klíče správných řešení, které se objevují na internetu ještě předtím, než jsou oficiálně zveřejněny na maturita.cermat.cz, mohou obsahovat chybné odpovědi a jsou tak často zavádějící.
Žádosti o přezkum didaktických testů se zasílají na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), žádosti o přezkum ostatních zkoušek na místně příslušný krajský úřad. Nezasílejte žádosti o přezkum do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermatu). Žádost vám v takovém případě bude vrácena a může se stát, že poté nestihnete žádost na MŠMT/krajský úřad odeslat včas. Vyřízení žádosti o přezkum Centru pro zjišťování výsledků vzdělávání věcně nepřísluší. Centrum není institucí, která by ze zákona mohla o přezkumech maturitní zkoušky rozhodovat.
Didaktický test
Žádost o přezkum výsledku zkoušky nebo o přezkum rozhodnutí o vyloučení ze zkoušky se podává na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které žadatele vyrozumí o výsledku rozhodnutí do 30 dnů ode dne doručení žádosti.
- Žáci, kteří konají maturitní zkoušku podle zákona č. 135/2020 Sb., mohou podat žádost do 20 dnů po dni konání poslední části maturitní zkoušky.
- Ostatní žáci, kteří konají maturitní zkoušku v podzimním zkušebním období podle školského zákona, mohou podat žádost do 30. září 2020.
- Informace MŠMT pro žadatele o přezkoumání didaktického testu v podzimním zkušebním období 2020
- Editovatelný formulář žádosti o přezkum didaktického testu
Žádosti o přezkum výsledku didaktického testu zasílejte na adresu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Karmelitská 5, 118 12 Praha 1
Písemná práce
Žádost o přezkum výsledku zkoušky nebo o přezkum rozhodnutí o vyloučení ze zkoušky se zasílá místně příslušnému krajskému úřadu nebo Magistrátu hlavního města Prahy, který žadatele vyrozumí o výsledku rozhodnutí do 30 dnů ode dne doručení žádosti.
- V návaznosti na ustanovení § 22 zákona č. 135/2020 Sb., o zvláštních pravidlech pro přijímání k některým druhům vzdělávání a k jejich ukončování ve školním roce 2019/2020, žáci, kteří konají maturitní zkoušku podle tohoto zákona, nekonají dílčí zkoušky formou písemné práce ze zkušebních předmětů český jazyk a literatura a cizí jazyk v rámci společné části maturitní zkoušky.
- Ostatní žáci, kteří konají maturitní zkoušku v podzimním zkušebním období podle školského zákona, mohou podat žádost do 30. září 2020.
Ústní zkoušky společné části a profilové zkoušky
Žádost o přezkum výsledku nebo průběhu ústních zkoušek společné části maturitní zkoušky nebo profilových zkoušek se podává místně příslušnému krajskému úřadu, v případě Prahy pak magistrátu Hlavního města Prahy. Ten o žádosti rozhodne do 30 dnů od jejího doručení.
- Žáci, kteří konají maturitní zkoušku podle zákona č. 135/2020 Sb., mohou podat žádost do 20 dnů po dni konání poslední části maturitní zkoušky.
- Ostatní žáci, kteří konají maturitní zkoušku v podzimním zkušebním období podle školského zákona, mohou podat žádost do 12. října 2020.
Náležitosti žádosti o přezkum
- Jméno a příjmení maturanta (žadatele);
- Telefonní, případně e-mailový kontakt na maturanta (žadatele);
- Identifikační číslo maturanta (Kód žáka (ID žáka) – sedmimístné číslo, které žák nalezne v horním rohu pozvánky k maturitní zkoušce, ve výpisu z přihlášky k maturitní zkoušce žáka nebo na výpisu výsledků didaktických testů žáka);
- Název a sídlo kmenové školy maturanta;
- Doručovací adresa kam má být vyrozumění o přezkoumání výsledku zkoušky zasláno;
- Popsaný předmět žádosti (v případě komplexní zkoušky je důležité uvést konkrétní dílčí zkoušky);
- Žádost může podat pouze sám žadatel nebo jeho zplnomocněný zástupce (plná moc pak musí být přiložena k žádosti), žádost musí být vlastnoručně podepsána s výjimkou žádosti podané prostřednictvím datové schránky.
Doporučení: V případě podání žádosti o přezkum výsledku dílčí zkoušky společné části konané formou didaktického testu by měl žák žádost uvést jako žádost o přezkum výsledku celého didaktického testu, a ne se odvolávat k jednotlivým úlohám či případům. V odůvodnění žádosti by však jednotlivé případy pochybností žákem uvedeny být měly.