Představitelé kraje jednali o možnostech spolupráce s ukrajinskými pedagogy

8. leden 2020
Aktuality
Autor/ka článku: Helena Mráčková
Představitelé kraje jednali o možnostech spolupráce s ukrajinskými pedagogy

V prosinci zavítala do Zlína delegace odborných pedagogů a ředitelů certifikačních institucí z Ukrajiny, kteří se přijeli podívat, jak ve Zlínském kraji funguje střední školství a také aby projednali možnosti spolupráce například formou výměnných pobytů studentů či stážemi učitelů.

Od roku 2014 se Česká školní inspekce České republiky významně podílí na zahraniční rozvojové pomoci na Ukrajině, zejména v oblasti reforem ve vzdělávání a v podpoře při nastavování procesu hodnocení kvality tamních škol.

„Protože Zlínský kraj dosahuje v úrovni vzdělávání objektivně vynikajících výsledků a v celorepublikovém srovnání je na druhém místě po Praze, ukrajinští kolegové chtěli poznat tuto dobrou praxí vzdělávání ve Zlínském kraji. Zajímali se rovněž o to, jak krajská samospráva ovlivňuje systém regionálního školství a jak významně se podílí na utváření oborové struktury středních škol i na následném uplatnění absolventů na trhu práce,“ sdělil radní Petr Gazdík, zodpovědný za školství.

Součástí jednání byla také otázka pracovního uplatnění ukrajinských absolventů ve Zlínském kraji. „Potvrdili jsme si, že s Ukrajinou máme zájem o spolupráci například formou výměnných pobytů studentů anebo výukou českého jazyka v ukrajinských školách. Je známo, že mezi cizinci pracujícími ve Zlínském kraji představují právě Ukrajinci nejpočetnější skupinu vedle Slováků. Proto chceme, aby zájemci o práci v našem regionu, byli jak odborně, tak i jazykově dobře připraveni,“ řekl Josef Zicha náměstek hejtmana pro strategický rozvoj.

Delegace navštívila Střední průmyslovou školu Zlín.

Zdroj:  Zlínský kraj, Magazín 21