Pomáhejme přírodě a ona se nám odvděčí

23. listopad 2020
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Libuše Přílučíková
Pomáhejme přírodě a ona se nám odvděčí

V pondělí 23. listopadu 2020 navázaly děti třídy I. B Základní školy Zlín, třída Svobody, Malenovice na své dřívější aktivity. V říjnu se zapojili do kampaně Lísky Vsetín Stromy a my.

Na tuto akci navázaly nyní další hezkou aktivitou. V září 2020 zachránila Nadace Veronica z Holandska 4 600 hrušní, které by jinak skončily ve štěpkovači. Současná epidemie postihla mezi jinými  i ovocnou školku holandské nadace Corazón. Kvůli zrušeným objednávkám zůstaly tisíce stromků bez odběratelů a školka je nemohla dále skladovat.

Žáci a žákyně třídy I. B obdrželi 3 kusy těchto hrušní, které společně zasadili na školní zahradě. Zachráněné hrušně jsou dvou odrůd – staré odrůdy Konference a nové odrůdy Sweet Sensation (červená mutace odrůdy Doyenne du Comice – Děkanka Robertova). Odrůdy se navzájem opylují. Jedná se o čtvrtkmeny se zapěstovanou korunou. Žáci z této aktivity nakreslili také hezké obrázky. Do budoucna mají velký úkol, musí všechny tři stromy kontrolovat a pečlivě zalévat, aby neuschly. Odměnou jim budou sladké hrušky v příštích letech. Mohou pozorovat, jak stromy porostou. A budou mít na první třídu z této doby i další příjemnou vzpomínku. Už teď je může hřát dobrý pocit, že pomohli přírodě.  Velké poděkování patří i Nadaci Veronica, která jim umožnila tuto aktivitu uskutečnit.