Pohádky pro děti z Ukrajiny se rozlétly po celém Česku

5. září 2022
MŠ a 1. stupeň ZŠ
Autor/ka článku: MŠMT ČR
Pohádky pro děti z Ukrajiny se rozlétly po celém Česku

Prvního září se rozdávaly knížky. Naplnila se tak stěžejní myšlenka projektu Pohádky pro děti z Ukrajiny, který zrealizoval spisovatel Petr Březina prostřednictvím spolku Čtení děti změní. Čeští školáci darovali svým ukrajinským spolužákům multimediální knížku, která jim zábavným způsobem pomůže s učením českého jazyka. Knížce byla udělena záštita MŠMT.

Nový školní rok odstartoval v literárním duchu. Tři tisíce knížek našlo své čtenáře ve městech Středočeského, Jihočeského, Karlovarského, Libereckého, Královéhradeckého a Jihomoravského kraje. Cílem pohádkové knížky a celého projektu je podpořit zájem o český jazyk zábavnou formou, začlenění ukrajinských dětí do českého prostředí a vytváření kamarádských vztahů mezi českými a ukrajinskými žáky. V neposlední řadě je jejím smyslem vyzdvihnutí podstaty pohádek, a to motiv boje dobra a zla, vítězství a spravedlnosti.

Posláním spolku Čtení děti změní je pořádání čtenářských projektů v základních a mateřských školách, aktivní podpora výuky českého jazyka, rozvoj dětské literatury a pozitivního vztahu ke knihám. Jeho hlavními aktivitami je podpora žáků-cizinců po nástupu do základní školy, podpora vydávání dětské literatury, zapojení nových metod a forem vzdělávání do výuky, podpora čtenářské gramotnosti žáků základních škol, dále podpora nadaných žáků, pořádání literárních setkání pro předškoláky v mateřských školách nebo pořádání literárních akcí pro rodiče a děti formou autorského čtení – besed v knihovnách.

Hlavním mediálním a uměleckým partnerem projektu bylo Rádio Ukrajina a Divadlo pod Palmovkou, jehož herci ztvárnili audio a video podobu sedmi českých a ukrajinských pohádek. Díky tomu se pohádky dostanou i k těm dětem, které knížku fyzicky nedostaly, a to na adrese www.pohadkybrezina.cz. Na projekt budou navazovat besedy ve školách.

Celý projekt vznikal pod záštitou MŠMT, Středočeského kraje a statutárního města Brna. Díky Ministerstvu zahraničních věcí se zas knížky dostaly i na Ukrajinu, konkrétně na naše diplomatická zastoupení ve Lvově a Kyjevě.

 

Zdroj: MŠMT