Podpora pro školy a pedagogy při vzdělávání na dálku

18. březen 2020
Výuka online
Autor/ka článku: Jana Cenková
Podpora pro školy a pedagogy při vzdělávání na dálku

S ohledem na uzavření škol a školských zařízení jsme pro Vás zpracovali přehled online vzdělávacích nástrojů. Na jednom místě najdete tipy na užitečné nástroje pro komunikaci, které mohou učitelé využít k zadávání úkolů, distribuci a opravě testů nebo domácích úkolů, ale stejně tak i ke sdílení dobré praxe.

Zároveň v článku naleznete online vzdělávací zdroje, které mohou využívat žáci při výuce na dálku. K dispozici jsou také odkazy na weby, kde je možné si učivo procvičovat, na metodické portály s výukovými materiály a rovněž užitečné tipy na vzdělávací programy pro učitele.

MŠMT připravilo nový web pro podporu vzdělávání NaDálku

Učitelé a školy naleznou na webu NaDálku.cz rozcestník online vzdělávacích nástrojů, aktuální informace, zkušenosti a stejně tak inspirace z oblasti vzdělávání na dálku. Cílem je poskytnout základní orientaci v dostupných nástrojích a zdrojích informací, jejichž využití usnadňuje vzdělávání s pomocí digitálních technologií.

EDUin nabízí Otevřené vzdělávání

Podstatou otevřeného vzdělávání je princip volného a otevřeného sdílení. To je chápáno jako neomezené, a to jak z hlediska jeho dostupnosti, tak svobody využívání, úprav a dalšího šíření. Volné a otevřené sdílení zvyšuje přístup ke vzdělání a znalostem pro každého, kdekoliv a kdykoliv.

Office 365 včetně nástroje Teams

Všechny školy mají možnost zdarma využívat online služby Office 365 včetně nástroje Teams, který je určen pro online komunikaci, spolupráci, zadávání online domácích úkolů a především pro pořádání online vyučovacích hodin s podporou videa, audia i sdílení obrazovky. Škola má dostupné tyto nástroje zdarma včetně technické podpory 24/7.

Nakladatelství Nová škola a jejich Učebnice-online a Matýskova-matematika

Žákům, rodičům i učitelům nabízí Nová škola s. r. o. bezplatný přístup k multimediálním interaktivním učebnicím pro 1. a 2. stupeň základních škol pro předměty matematika, český jazyk, prvouka, vlastivěda, přírodověda, dějepis, zeměpis, přírodopis, chemie, výchova k občanství i anglický jazyk. MIUč+ zahrnují – kromě obsahu totožného s tištěnou učebnicí – více než 10 000 interaktivních cvičení a množství doplňkového materiálu jako jsou videa, zajímavosti atd.

K bezplatnému používání se stačí pouze zaregistrovat a kteroukoli MIUč+ pak mohou žáci, rodiče i učitelé zdarma používat 30 dní. Pokud by uzavření škol trvalo déle, licence bude prodloužena do 30. 6. 2020.

Všechny MIUč+ lze používat zdarma na www.ucebnice-online.cz nebo přes instalovaný program Media Creator.

Bezplatně poskytuje Nová škola rovněž více než  5 000 výukových videí pro matematiku v 1. až 5. ročníku na www.matyskova-matematika.cz. Volně přístupná videa obsahují výklad ke každému cvičení každé stránky učebnic a lze je využít i v případě, kdy žáci používají jiné učebnice – probírané učivo je obdobné. Žáci tak mají možnost učit se matematiku z domova s učitelským výkladem.

Nakladatelství Fraus – Vzdělávací portál Fred a Škola s nadhledem

Nakladatelství Fraus poskytl prostředí pro on-line komunikaci učitelů s žáky – vzdělávací portál Fred. Pro domácí procvičování rodičů s žáky lze zdarma využít i jeho portál Škola s nadhledem, který nabízí on-line doplňování znalostí, výpočtů či slovíček.

Scio nabízí aplikaci ScioDat a další tipy ve svém magazínu Perpetuum.cz

Také společnost Scio nyní zpřístupnila zdarma své testy z češtiny a matematiky pro školy i rodiče, určené pro žáky 3. až 9. tříd základních škol. Slouží k procvičování látky, děti je vyplní on-line z domova. Školy mají zpřístupněné testy v aplikaci ScioDat, rodiče najdou testy na webu Scio. V průběhu objednávání lze vybrat kterýkoliv způsob platby, po dokončení bude objednávka automaticky zaplacena, a nebude tedy třeba nic platit.

Další tipy na komunikační a sdílecí služby a na weby s výukovou látkou a procvičováním naleznete na portálu Zkola v článku magazínu Perpetuum.

Khanova škola – online výuka zdarma

Khanova škola je asi nejpropracovanější on-line výuka zdarma. Názorné přednášky na jakékoliv téma, které se běžně vyučuje ve škole v hodinách matematiky, fyziky, chemie, biologie, dějepisu, informatiky, ale také třeba v ekonomii či v dějinách umění. Jde o neziskovou organizaci, jejímž cílem je poskytovat kvalitní vzdělávání komukoli, kdekoli na světě, a to zcela zdarma a bez reklam, pomoci každému s tím, co právě studuje. Co nenajdete ve stručnější české verzi, dohledáte v mezinárodní verzi s českými titulky. Takže se dítě zároveň učí rozumět mluvené angličtině.

Psaní hravě pro školy – psaní všemi deseti

Online nástroj na výuku psaní všemi deseti, který usnadní učitelům výuku na dálku.  Školní licence nyní zdarma. Více najdete na webových stránkách www.psanihrave.cz/skoly. Pro učitele je také připraven návod Jak na domácí výuku, aby mohli začít co nejdříve.

Česká televize a projekt UčíTelka

Česká televize spouští od pondělí 16. března 2020 projekt nazvaný UčíTelka. Každý den čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. V úterý a ve čtvrtek pak pomůže v pořadu Škola doma na ČT1 s přípravou na přijímací zkoušky.

“Plánujeme spuštění specializovaného edukativního webu s více než třemi tisíci vzdělávacími klipy z pořadů ČT,” dodal generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Akademie věd a Nezkreslená věda

Nezkreslená věda je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd ČR. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání vzdělávací, ale zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol. Všemi díly provází nezaměnitelný komentář herce Pavla Lišky.

Bobyho škola pro prvňáčky

Bobyho škola jsou vzdělávací stránky zdarma nejen pro všechny prvňáčky, ale i pro děti předškolního věku. Ke spuštění stačí počítač, kvalitní internetové připojení a reproduktory či sluchátka. V Bobyho škole lze najít nejrůznější cvičení od psaní písmen, čtení písmen po hledání rozdílů.

Školákov pro 1. až 4. třídu

Web Školákov nabízí přes 900 cvičení pro 1. až 4. třídu z češtiny, matematiky, vlastivědy, prvouky a angličtiny. Kromě možnosti dobrat se k požadovanému učivu přes předměty v menu si můžete vyhledat učivo k procvičování zadáním klíčových slov do formuláře.

Red Monster – vzdělávací online kurzy pro základní a střední školy

Výukové kurzy Red Monster pro základní a střední školy jsou nyní nabízeny do konce června zdarma. Žáci a studenti se pro přístup ke kurzům jednoduše zaregistrují na adrese www.redmonster.cz a mohou se učit s pomocí počítače, tabletu či mobilního telefonu.

Pro žáky základních škol jsou k dispozici mj. kurzy prvouky, občanské výchovy, vlastivědy, dějepisu, českého jazyka, fyziky a přírodopisu. Pro středoškoláky je připraven úvod do zeměpisu a obecná a buněčná biologie. Žáci se v online kurzech učí postupným procházením lekcí vytvořených ze sady navazujících otázek. Žák se může vracet k tomu, co nevěděl, a systematicky si probírané učivo opakovat. Obsah kurzů vytváří učitelé a odborníci z praxe a je v souladu s požadavky rámcového vzdělávacího programu Ministerstva školství.

Matika je IN

Zábavné online procvičování úloh z matematiky Matika je in je určena pro děti od 1. do 9. ročníku základní školy. Jeho mottem je “Zažij radost s matematikou”. Vychází z Hejného metody, ale pomůže v pochopení početních operací a logických úloh i školákům, kteří se s ní ještě nesetkali. Obsahuje scénáře pro děti, rodiče i učitele. Děti si tu mohou zahrát i online matematické hry.

Skoro školní vysílání z pokojíčku Vendy, Fráni

Rádio Junior, stanice Českého rozhlasu pro nejmenší posluchače, zařazuje do svého vysílání speciální hodinu pro děti 1. stupně základních škol. Nový pořad s názvem Skoro školní vysílání z pokojíčku Vendy, Fráni bude vzdělávat v českém jazyce, prvouce, přírodovědě nebo vlastivědě. Speciální program pro děti bude vysílán každý všední den v čase od 10:00 do 11:00. Malé posluchače seznámí například se světem slovních druhů nebo vyjmenovaných slov.

Více informací o vysílání naleznete na radiojunior.cz. Odvysílané díly pořadu budou k dispozici také na audioportále mujRozhlas.cz.

Včelka pro malé školáky

Včelka jsou stránky k zábavnému procvičování pro malé školáky. V nabídce je čtení, angličtina a španělština na interaktivní tabuli, počítači, tabletu i telefonu. Cvičení se generují během pár vteřin z databáze tisíců slov. Obzvláště vhodná jsou pro děti s poruchami učení a cizince.

Umíme to – procvičujte pestrou škálu předmětů

Projekt Umíme to je jediná online cvičebnice, která Vám nabídne vše podstatné. Její obsah je vždy aktuální a neustále se rozšiřuje. Nabízí zábavné procvičování češtiny, matematiky, programování, angličtiny, němčiny, zeměpisu, biologie či chemie pro základní školy. Zahrát si tu lze i logické hry. Standardně je používání systémů Umíme to omezeno počtem 125 odpovědí denně. Škola má dva měsíce zdarma.

H-mat – Hejného metoda na jednom místě

Vytvářejte pracovní listy, gradované testy a zjednodušte si práci se všemi učebnicemi H-mat, o.p.s. k Hejného metodě na jednom místě. Online konzultace s lektorywebinář: Výuka nejen matematiky a nejen Hejného metodou na dálku, učebnice a pracovní sešity Hejného metody vydané H-mat, o.p.s. zdarma včetně metodik. Další opatření týkající se Hejného metody po dobu uzavření škol pro učitele a rodiče jsou aktualizována na www.h-mat.cz.

Učíme nanečisto

Videotéka Učíme nanečisto přináší záznamy ze všech realizovaných webinářů. Pokud jste některý z webinářů nestihli, chcete si jen něco připomenout, nebo hledáte nové informace, určitě tento web navštivte. Záznamy všech webinářů najdete zdarma ve videoknihovně. U některých webinářů najdete interaktivní lekce a tematická videa.