Podpora a prevence ztráty bydlení

3. listopad 2023
Informace k Ukrajině
Autor/ka článku: Jana Cenková
Podpora a prevence ztráty bydlení

Občanské sdružení Romodrom realizuje projekt zaměřující se na podporu a prevenci ztráty bydlení. Jde o projekt ve spolupráci s IOM, který se zaměřuje převážně na uprchlíky, kteří se ocitli v oblasti bydlení v krizové situaci.

Primární kontakt a poradenství probíhá na bezplatné telefonní lince, kde pracovníci poskytují poradenství a podporu z oblasti bydlení. Zdroje podpory hledají hlavně v místních zdrojích (naše sociální služby a projekty zahraniční sekce Romodromu, NNO, atd.).

Pokud problém nebude možné vyřešit telefonicky a bude volající přímo ohrožen bezdomovectvím, občanské sdružení Romodrom má mobilní tým, který může vyrazit přímo na místo a situaci řešit (včetně dočasného ubytování, např. hotel, než se situace vyřeší).

Současně komunikuje i s majiteli ubytoven, vyhledávají nové možnosti bydlení a jsou připraveni realizovat i komunitní práce v místech, kde může být situace “napjatá”. Nové bydlení se pokouší hledat v návaznosti na příležitosti, které daný region pro uprchlíky nabízí (veřejná doprava, školy, pracovní příležitosti,…).

Cílová skupina jsou uprchlíci prchající před válečným konfliktem na Ukrajině. Působnost je celorepubliková.

Bezplatná linka +420 800 933 339 je dostupná v češtině, ukrajinštině a ruštině od pondělí do pátku od 8:00 do 16:00.