Pět tipů, jak zvládnout prezentaci v angličtině

23. říjen 2023
Český jazyk a cizí jazyky
Autor/ka článku: Petra Hanzlová
Pět tipů, jak zvládnout prezentaci v angličtině

Anglicky sice umíte, ale i přesto si při prezentování v cizím jazyce nejste úplně jistí? S podobnými obavami se potýká mnoho lidí. Naštěstí existují možnosti, jak se snadno a rychle v prezentování zdokonalit. Přečtěte si 5 tipů a rad, jak zvládnout pracovní prezentaci v angličtině co nejlépe.

Nezabíhat do složitostí, naučit se hlavní slova a mluvit, jak je člověk zvyklý. I když si nejste při prezentování v angličtině úplně jistí, existují triky, díky kterým vaši prezentaci dokážete vylepšit. Nejde přitom o nic složitého. Přečtěte si 5 tipů a rad, které připravila jazyková škola Lingua centrum.

Neučte se text jako básničku

Nejhorší, co můžete udělat, je snažit se naučit text celé prezentace slovo od slova. V tomto případě se totiž soustředíte jen na to, abyste na nic nezapomněli a nevnímáte publikum. Navíc stačí zapomenout kus věty a v celé prezentaci se ztratíte a snadno zpanikaříte. „Ideální je tedy mít jen poznámky, ve kterých jsou uvedené hlavní body,“ radí Simona Škurková, ředitelka Lingua centra, které nabízí kurzy angličtiny a dalších více než 20 cizích jazyků.

Mluvte, jak jste zvyklí

Důležité je nepřehánět to s komplikovanou gramatikou a mluvit tak, jak je člověk zvyklý. Díky tomu budete působit sebejistěji. Případně si můžete zapsat a naučit důležitá slova, která nesmíte zapomenout. „Tady je možné využít trik, a to vypíchnout tato slova rovnou v prezentaci. Díky tomu je nezapomenete a posluchači budou mít to nejdůležitější jasně zvýrazněné,“ dodává Simona Škurková. Snažte se také mluvit pomalu a klidně, prezentování není o tom, kdo dorazí do cíle jako první, ale kdo se předvede nejlépe. „Klidná hlava je základ pro úspěšnou prezentaci,“ potvrzuje ředitelka.

Pozor na složitou gramatiku

Jistotu při prezentaci vám dodá také dodržování jednoduchých a jasných pravidel u gramatiky. Pokud to není nutné, tak je dobré se vyhnout zbytečným složitostem, jako je třetí podmínková věta. Také není vhodné to přehánět s frázovými slovesy a složitými idiomy, pokud je perfektně neovládáte nebo si například nejste jistí výslovností.

Zkuste profesní hantýrku

Pokud chcete, aby vaše prezentace působila po jazykové stránce profesionálněji, můžete využít profesní hantýrku. „Mnoho především větších firem interně používá velké množství anglicismů, které zaměstnanci znají a cítí se tak jistější v kramflecích,“ podotýká Simona Škurková. A pokud chcete zazářit ještě více, můžete využít různá slova, ze kterých bude cítit, že anglicky skutečně umíte. Kromě toho pomůže i mít seznam běžných frází, které se při prezentování používají. „V každém případě je dobré projít si vše například s lektorem, abyste měli jistotu, že slova a fráze používáte ve správném kontextu,“ dodává ředitelka Lingua centra.

Najděte si „pokusné králíky“

Prezentaci je samozřejmě dobré si předem párkrát vyzkoušet na nečisto. Ale ne někde samotní v zavřené místnosti. Z hlediska tréninku je nejlepší trénovat prezentaci před lidmi. „Ideální pokusní králíci jsou například partneři v domácnosti, nebo ještě lépe spolužáci na kurzu, kteří se mohou následně i ptát, což dává prezentaci na nečisto větší váhu a člověk se tak lépe připraví a naostro se méně stresuje,“ říká ředitelka Lingua centra, které se věnuje učení cizích jazyků už přes 30 let. Pokud navíc svoji prezentaci předvedete někomu, kdo je na tom v angličtině lépe než vy, může vám opravit případné chyby.