Pět inspirativních ředitelů, pět inspirativních rozhovorů. Přečtěte si, jak se rodí spolupracující škola

2. únor 2022
Management
Autor/ka článku: Stálá konference asociací ve vzdělávání
Pět inspirativních ředitelů, pět inspirativních rozhovorů. Přečtěte si, jak se rodí spolupracující škola

Stálá konference asociací ve vzdělávání vydává publikaci Inspirativní rozhovory o spolupráci ve školách. Můžete se v ní setkat s pěti řediteli a ředitelkami, kteří dlouhodobě pracují se svými pedagogickými sbory a vytvářejí podmínky pro to, aby se z nich staly učící se komunity posouvající vzdělávání na svých školách kvalitativně na vyšší úroveň.

“Díky těmto rozhovorům můžete nahlédnout do živých organizmů několika škol, až budete mít při čtení chvílemi pocit, že jste v nich na návštěvě. V každém případě vám tento soubor rozhovorů může nabídnout vhled do toho, jak může vypadat kvalitní spolupráce v rámci školy i širší komunity kolem ní,” říká ředitelka SKAV Silvie Pýchová.

Pro publikaci byli odborníky vytipováni ředitelé a ředitelky škol, kteří spolupracující vztahy rozvíjejí opravdu systematicky. O své zkušenosti se podělili: Marie Gottfriedová ze Základní školy Trmice, Roman Ziegler z 8. základní školy v Mostě, Marcela Erbeková ze Základní školy T. G. Masaryka v Mnichovicích, Pavel Škramlík ze Sportovní soukromé základní školy v Litvínově a Vít Beran ze Základní školy Kunratice v Praze.

Publikace vznikla jako specifická odborná podpora lídrů MAP (místních akčních plánů rozvoje vzdělávání) a ředitelů škol a jejich týmů v Ústeckém a Karlovarském kraji.

“Věřím, že smysluplná spolupráce učitelů je příležitostí zlepšovat učení pro naše děti. Tato publikace nabízí nejen inspiraci, jak spolupráci ve školách rozvíjet, ale přináší i odpovědi na otázky, které si možná v souvislosti s tímto tématem, stejně jako já, kladete,” říká Jana Stejskalová, vedoucí pracovní skupiny Ředitelé v Eduzměně.

“S velkou chutí jsem si přečetla vyprávění pěti ředitelů (a jedné paní učitelky), kteří působí v různorodých školách a regionech a kteří cíleně vytvářejí učitelům podmínky pro systematickou spolupráci zaměřenou na zlepšení učení dětí, jejich spokojenost. Publikace přináší bohatství konkrétních zkušeností a může posloužit nejen těm, kteří ve škole se spoluprací mezi pedagogy začínají,” říká Hana Košťálová, programová ředitelka Pomáháme školám k úspěchu.

Obsah publikace

Úvod / Silvie Pýchová
Otevřenost, upřímnost a zacílení na úspěch opravdu každého žáka / ZŠ Trmice / Marie Gottfriedová
Klima školy, důvěra a bezpečí / 8. ZŠ Most / Roman Ziegler a Klára Kreisingerová
Neustálá proměna a růst školy mohou spolupráci podpořit / ZŠ T. G. Masaryka Mnichovice / Marcela Erbeková
Klima a vize školy se musí žít / Sportovní soukromá ZŠ v Litvínově / Pavel Škramlík
Neztrácet víru, naději a trpělivost / ZŠ Kunratice / Vít Beran

Inspirativní rozhovory o spolupráci ve školách na webu Skav.cz

 

Zdroj: Stálá konference asociací ve vzdělávání, www.skav.cz