Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Bydlet zdravě je zábava!

Jak se staví energeticky šetrný dům? Proč je tak důležitý tvar domu a to, jak je natočený ke světovým stranám? Odpovědi najdou návštěvníci v experimentáriu „Bydleme zdravě – půjde to hravě!". Dozví se, jak se v pasivním domě větrá třeba v zimě, když se nám nechce otevřít okno. Budou si moci zkusit co nejrychleji zaizolovat dům, vyskládat rám okna, anebo zastřílet na jeden pěkně nepovedený dům plný tepelných mostů.  

Interaktivní experimentárium ukazuje malým i velkým, co je důležité při stavbě domu s ohledem na jeho energetickou šetrnost. Základním principem, který experimentárium využívá, je hra na projektování vysněného domu. K nalezení správného řešení budou muset přiložit ruku k dílu, přemýšlet a hrát si. Zjistí tak, že zdánlivě složité věci jsou velmi jednoduché, když se ví, jak na to. 

„Expozice dětem, jejich rodičům a všem dospělým názorně ukazuje, jak vzniká dobrý dům, co je důležité při plánování, stavbě i samotném bydlení v domě. Několik stanovišť je věnováno také kvalitě vnitřního prostředí bydlení, která je velmi důležitá," vysvětluje Jan Bárta, ředitel osvětové organizace Centrum pasivního domu.

Navštívit výstavu je možné od skupiny v počtu osmi návštěvníků, po předchozí domluvě.
Kontaktní osoba: 
Otakar Pancner,  739 488 494, pancner@spsotrokovice.cz.

V Experimentariu na Střední průmyslové škole Otrokovice je prodloužena do 15. dubna 2018. 


 

Jste školní kolektiv? Přijďte na náš zábavný výukový program

Pro školní kolektivy ze 4. – 9. tříd nabízíme bezplatnou cca 60 minutovou komentovanou prohlídku, kdy děti experimentáriem provedou vyškolení zážitkoví průvodci. Děti se dovědí, proč je důležitá orientace domu, jak přesně funguje rekuperace, anebo co to jsou tepelné mosty a tepelné zisky. Všechno, co se budou dovídat, si budou moci také rovnou vyzkoušet a osahat. Procvičí si i své školní znalosti – čeká je třeba slovní úloha, skládání tvarů, porovnání obsahu a obvodu. Budou soutěžit, hledat odpovědi a zapojovat vlastní kreativitu při práci s pracovními listy. Domů si pak odnesou nejen pracovní listy, informační letáčky pro rodiče, ale také dětskou hru „Stavíme pasivní dům!". Pokud máte o školní prohlídku experimentáriem zájem, obraťte se na Otakara Pancnera,  739 488 494, pancner@spsotrokovice.cz

U každého ze stanovišť, kterých je celkem 12, se děti zábavnou a interaktivní formou naučí spoustu nového o stavbě dobrého domu. Celá expozice se rozkládá na ploše zhruba 100 m2 a návštěvníci se zde zabaví na 1 až 2 hodiny. Jednotlivými stanovišti dokážou samy procházet děti ve věku od 9 let. 

Co všechno se v rámci výstavy malí i velcí návštěvníci dovědí?

 • Proč je důležitá orientace domu
 • Jaké jsou druhy izolačních materiálů
 • Kolik izolace a kde ji použít
 • Co to je vzduchotěsná obálka domu a jak ji ověřit
 • Co to jsou tepelné mosty
 • Kde vznikají vnitřní tepelné zisky
 • Jak poznáme dobrá okna
 • Jak vypadá rám okna uvnitř
 • Jaké to je bydlet v pasivním domě
 • Kolik pasivní dům stojí
 • a mnoho dalšího…  Video o celé výstavě najdete zde: http://www.pasivnidomy.cz/deti

   

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. www.sfzp.cz, www.mzp.cz.

 

Autor:  
Vložil/a: Radka Dohnalová