Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Dvě nové Poutníkovy hledačky mezi Uherským Hradištěm a Velehradem jsou ideální prázdninovou aktivitou

Prostřednictvím samoobslužných hledaček neboli questů, tedy prostřednictvím hry, poznáváme a prožíváme místní přírodní, kulturní a historické dědictví. Ve Zlínském kraji není questing zatím příliš rozšířen na rozdíl např. od geocachingu (sbírání tzv. kešek). Hledačky existují např. Uherském Hradišti, Holešově, Rožnově pod. Radhoštěm či Hostětíně. Děti, mládež a další zájemci, které baví luštění v terénu, mohou využít dvě nové Poutníkovy hledačky tematicky spojené s počátky naší kultury – obdobím Velké Moravy a cyrilometodějskou tradicí. Poutníkova Veligradská hledačka obsahuje devět zastavení (úkolů) a vede z Výšiny sv. Metoděje v Uherském Hradišti-Sadech do Starého Města. Poutníkova Velehradská hledačka začíná ve Starém Městě, následuje poutní cestu růžence a končí na Velehradě, obsahuje 13 zastavení s úkoly. Pro úspěšné luštitele je připraven v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě a v Turistickém centru Velehrad malý poklad, který leží v zakódované truhličce. Trasy i hledačky jsou nenáročné, vhodné pro rodiny se školní mládeží, děti by měly umět číst a psát. Jsou k dispozici v MIC Uherské Hradiště a na vybraných místech podél trasy, např. ve Slováckém muzeu, Památníku Velké Moravy, TC Velehrad, ke stažení na webu www.cyril-methodius.eu/putovani/. Vyluštění každé hledačky trvá 2-3 hodiny v závislosti na rychlosti luštění a zvoleném způsobu přepravy – pěšky či na kole.

Hledačky připravilo sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje za finanční podpory Zlínského kraje (Fondu kultury ZK) ve spolupráci s Regionem Slovácko, Slováckým muzeem, ŘK farností Velehrad a TC Velehrad. Autorkou textů je Lenka Horáková (TV Slovácko, časopis Íčko, festival LFŠ), autorkou kreseb Jana Šulcová (Galerie Na Vodě Vnorovy). Hledačky jsou umístěny podél jedné z poutních tras Cyrilometodějské stezky, proto jsou nazvány jako Poutníkovy hledačky.

Prostřednictvím samoobslužných hledaček neboli questů, tedy prostřednictvím hry, poznáváme a prožíváme místní přírodní, kulturní a historické dědictví. Ve Zlínském kraji není questing zatím příliš rozšířen na rozdíl např. od geocachingu (sbírání tzv. kešek). Hledačky existují např. Uherském Hradišti, Holešově, Rožnově pod. Radhoštěm či Hostětíně. Mezi výhody questingu patří, že k luštění hledaček není potřeba speciální techniky, quest si stačí vytisknout a během procházky vyluštit, bývá oblíbenou motivační hrou i na školách. 

Questing se vyvinul v USA z britského letterboxingu, více na www.questing.cz.


 Logo hledačky.pdf


Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková