Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Do lavic v kraji zasedlo více jak 23 tisíc středoškoláku

Do různých typů škol se 3. 9. rozjeli radní Zlínského kraje, aby žákům i učitelům a zaměstnancům popřáli šťastný a úspěšný nový školní rok 2018-2019. Hejtman Jiří Čunek navštívil gymnázium v Uherském Hradišti, radní pro školství Petr Gazdík zavítal do Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a následně i do Kroměříže, kde slavnostní bohoslužbou zahajovalo svou činnost první církevní učiliště – SOU sv. Jana Boska. I další členové krajské rady se vypravili do různých středních či základních škol.

Počet dětí nastupujících ve Zlínském kraji do mateřských a základních škol mírně klesá, u středoškoláků jsou počty přibližně stejné jako vloni.  Zatím však lze hovořit pouze o kvalifikovaných odhadech, přesné údaje budou k dispozici až na konci září.

„Počet dětí v mateřských školách všech zřizovatelů se od školního roku 2014/2015, kdy byl nejvyšší (20 295 dětí), pozvolna snižuje. Mírný pokles očekáváme i v začínajícím školním roce 2018/2019, kdy předpokládáme, že v mateřských školách všech zřizovatelů bude kolem 19 750 dětí, zatímco v loňském školním roce to bylo 19 794 dětí,“ uvedl krajský radní pro školství Petr Gazdík.

Jak vyplývá z informací Odboru školství, mládeže a sportu krajského úřadu, do 1. ročníků základních škol nastupuje nyní kolem 5 700 žáků, což je zhruba o 150 méně, než v předchozím roce.  Z toho by mělo přijít do ZŠ na území okresu Kroměříž cca 1 020 dětí, na území okresu Uherské Hradiště a Vsetín cca 1 430 a na území okresu Zlín cca 1 820 dětí. 

Na středních školách je situace následující: Do 1. ročníků denního studia středních škol všech zřizovatelů přichází obdobný počet žáků jako v loňském roce, tedy kolem  6 300 žáků. „Odhadujeme, že celkový počet žáků v denním studiu středních škol se v porovnání s minulým školním rokem zásadně nezmění a bude se pohybovat kolem 23 500 žáků,“ sdělil Petr Gazdík.

Výrazně víc začínajících prvňáků na středních školách zvolilo maturitní obory - 75 % (bez nástavbového studia a konzervatoře), do nematuritních oborů míří 25 % žáků.

Oborová nabídka ve středním školství je v regionu podle Petra Gazdíka ustálená a nedochází k žádným výrazným změnám. Otevírají se však nové obory, které v uplynulém období střední školy ve Zlínském kraji nenabízely. Na nově vzniklé Střední odborné škole sv. Jana Boska v Kroměříži, jejímž zřizovatelem je Arcibiskupství olomoucké, to jsou učební obory Lesní mechanizátor a Opravář lesnických strojů, na Střední průmyslové škole v Otrokovicích, kterou zřizuje Zlínský kraj, jde o maturitní obory Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení a Provoz a ekonomika dopravy.

Zdroj: kr-zlinsky.cz

Autor: Adéla Kousalová
Vložil/a: Jana Cenková