Patron programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu přijel na pozvání DofE do Prahy

24. květen 2023
Aktuality
Autor/ka článku: Kristýna Pavlačková
Patron programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu přijel na pozvání DofE do Prahy

Jeho královská Výsost, vévoda z Edinburghu, včera zavítala do České republiky. Vévoda přijal pozvání Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE), jíž je celosvětovým patronem. V rámci své návštěvy se setká také s prezidentem Petrem Pavlem. Hlavním tématem jejich rozhovoru bude neformální vzdělávání a studium a podpora mladých lidí prostřednictvím DofE.

Vévoda z Edinburghu přijel z Německa za doprovodu Jiřího Zrůsta, předsedy správní rady DofE Česká republika, na Velvyslanectví Spojeného království, kde jej přivítal výkonný ředitel českého DofE Tomáš Vokáč, britský velvyslanec v České republice Matthew Field a účastníci programu DofE.

Nabitý program na Jeho královskou Výsost čeká ve středu 24. května. Na Pražském hradě se setká s prezidentem Petrem Pavlem. Za přítomnosti předsedy správní rady DofE Jiřího Zrůsta spolu budou diskutovat o aktivitách programu DofE a možnostech neformálního vzdělávání a studia i podpory mladých lidí prostřednictvím DofE.

Současně ve středu Jeho královská Výsost navštíví obec Vestec u Prahy, kde zasadí poslední strom v Aleji prince Philipa. Ta vznikla v roce 2022 u příležitosti nedožitých 100. narozenin prince Philipa, který je zakladatelem programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu. Při této příležitosti se vévoda také setká s desítkami účastníků programu, kteří mu představí své ekologicky zaměřené projekty, ale i s hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou (STAN) a starostou obce Vestec Tiborem Ševcem a dalšími regionálními politiky.

Nejdůležitějším bodem vévodova programu pak bude Zlatá ceremonie, která se uskuteční také ve středu v Senátu Parlamentu České republiky. Během ní Jeho královská Výsost ocení 42 „dofáků“, účastníků programu DofE, kteří úspěšně dokončili jeho zlatou úroveň. Ve Valdštejnské zahradě se poté setká s loňskými zlatými absolventy i jejich vedoucími.

Ve čtvrtek pak Jeho královská Výsost zavítá do Domu dětí a mládeže 4, který je jedním z pražských DofE center. Vévoda se zde setká s účastníky programu a jejich vedoucími, aby jim vyjádřil svoji podporu. Vévoda v centru navštíví také truhlářskou či robotickou dílnu. S Prahou se pak rozloučí kladením věnců u Národního památníku hrdinů heydrichiády při chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Poté zamíří zpět do Spojeného království.

Program DofE založila roku 1956 Jeho královská Výsost princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel britské královny Alžběty II. Odtud pochází název Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, v angličtině The Duke of Edinburgh’s International Award, zkráceně DofE. V Česku program funguje již od roku 1995. Programem DofE prošly za jeho historii již tisíce mladých ze všech sociálních vrstev. V minulém roce se jej účastnilo přes 7 000 lidí na více jak 320 školách.

Jeho královská Výsost princ Edward, vévoda z Edinburghu, je nejmladší bratr krále Karla III. a v letošním roce se stal patronem DofE. Českou republiku vévoda navštívil na pozvání DofE již v letech 2013 a 2017.

Královská návštěva se koná ve spolupráci s MŠMT, Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Hlavního města Prahy, Středočeského kraje, Britské ambasády v Praze a mnoha dalších organizací.