Osvětová kampaň na podporu pacientů s lupénkou “Puntíkový den”

12. červenec 2021
Aktuality
Autor/ka článku: Gabriela Doleželová
Osvětová kampaň na podporu pacientů s lupénkou “Puntíkový den”

Rádi bychom Vás informovali o plánované osvětové kampani na podporu pacientů s psoriázou/lupénkou, která nese název Puntíkový den. Jedná se o celorepublikový happening s přesahem do zahraničí, který se bude konat v pátek 29. října 2021 ku příležitosti Světového dne psoriázy.

Do této akce bychom rádi zapojili kromě zdravotnických zařízení, firem a pacientských organizací právě školy a školky z celé České republiky. V loňském roce měla akce veliký úspěch, ačkoli se kvůli probíhajícímu lockdownu konala pouze online. Dokonce i mezinárodní organizace IFPA, sdružující pacientské organizace pro lupénkáře z 56 zemí světa, zmiňovala Puntíkový den ve své výroční zprávě za rok 2020. Akci podpořila i Evropská zastřešující organizace EUROPSO na svých webových stránkách.

Důvodem vzniku Puntíkového dne byla potřeba edukovat veřejnost o tom, že lupénka není infekční onemocnění, a tudíž není důvod se pacientů stranit a jakkoliv je odmítat. Cílem akce je propojit pacienty s veřejností a ukázat, že ani v České republice nám nejsou lidé s lupénkou lhostejní, správnou edukací veřejnosti pomoci odstranit sociální stigmata a mýty, které kolem lupénky kolují.

Budeme velice rádi, když do toho půjdete 29. října s námi a oblečete si cokoli s puntíky, čímž dáte okolí najevo, že máte povědomí o lupénce a její neinfekčnosti a lidé s tímto onemocněním vám nejsou lhostejní. Děti ve školách a školkách mohou vyrobit puntíkovou koláž, nacvičit tanec, případně jakoukoli další aktivitu, která by pedagogy v této souvislosti napadla. Provedení bychom ponechali na jednotlivých školách/ třídách.

Fotografie/videa bude možné vkládat na náš Facebook Puntíkový den, Instagram a webové stránky www.puntikovyden.cz. Pro letošní rok bylo místem konání hlavního happeningu zvoleno Velké Meziříčí, ale samozřejmě se nebráníme ani lokálním akcím.

Do kampaně se zapojil i Igráček EFKO. Vedení firmy zaujal nápad s Puntíkovým dnem a rozhodli se akci podpořit výrobou speciální edice puntíkové rodiny Igráčků, kteří budou mít oproti klasické řadě i přidanou hodnotu v podobě samolepek, jež bude možné opakovaně lepit na figurky a doplňky. Cílem je, aby se při této činnosti děti (a jejich rodiče) poučili o tom, že lupénka není infekční a může se objevit u kohokoliv.

Výtěžek z této akce poputuje na podporu pěti rodin s dětským pacientem, kterým se z částky uhradí ozdravný pobyt u moře. Pacienty budeme vybírat ve spolupráci s odbornou dermatologickou společností.

 

 

Gabriela Doleželová, Sestra v akci spolku Revenium a členka výboru pacientské organizace SPAE
gabriela.dolezelova@revenium.cz

 

Soubory ke stažení