Online registrace ke zkoušce z češtiny pro trvalý pobyt

11. leden 2024
Cizinci a studium v cizině
Autor/ka článku: Národní pedagogický institut ČR
Online registrace ke zkoušce z češtiny pro trvalý pobyt

V souvislosti s velkým zájmem o zkoušku z češtiny pro trvalý pobyt byla vytvořena online registrace, která od 2. ledna 2024 nahradila dosavadní systém přihlašování na zkoušku. Opatření je zavedeno k zamezení korupčního jednání ze strany zprostředkovatelů a ke snadnější možnosti registrace na zkoušku.

Registraci naleznete na portálu Čeština pro cizince.

Nejčastější dotazy

Co mám udělat, abych se zaregistroval na zkoušku?

Na webové stránce Čeština pro cizince vyplňte formulář. Jeho vyplněním budete zařazeni do online registrace. Všichni, kdo se zaregistrují, získají termín zkoušky v pořadí, ve kterém se zaregistrovali. Tento formulář nahrazuje předcházející online přihlášku, pomocí které jste se přihlašovali na konkrétní školu a termín.

Budu si moci vybrat školu?

Ano, konkrétní školu můžete zaškrtnout. Můžete si zvolit i několik škol, kam chcete jít na zkoušku, pak vám bude vytvořena přihláška pouze na zvolené školy. Pokud nezaškrtnete školu, není pro vás důležité, kde budete dělat zkoušku, bude vám vytvořena přihláška na kterékoli škole, kde se uvolní místo.

Jak se dozvím, že jsem byl do systému zaregistrován?

Na e-mailovou adresu dostanete potvrzení s přístupovými hesly tak, abyste mohl sledovat stav vaší registrace na zkoušku.

Jak se dozvím, že mi byl přidělen termín?

Po vytvoření přihlášky vám pošleme e-mail a SMS. Stav své registrace můžete sledovat. To znamená, že po zadání ověřovacího kódu nebo čísla pasu se můžete podívat, kolik osob před vámi čeká na zkoušku nebo zda již máte online přihlášku. Toto vám dovolí se v klidu připravit na zkoušku.

Budu se moci přihlásit do systému 2x pro případ, že bych zkoušku neudělal?

Ne, není možné se do systému přihlásit 2x. Pokud se zaregistrujete podruhé, bude druhá online registrace automaticky smazána. V případě, že zkoušku neuděláte, můžete se registrovat znovu.

Budu moci přidělený termín zkoušky změnit?

V závažných případech, jako je např. služební cesta, budete moci požádat školu o změnu termínu konání zkoušky.

 

Zdroj: NPI.cz