Online nabídka pro děti s odlišným mateřským jazykem

6. duben 2020
Kabinety
Autor/ka článku: Marie Jelínková
Online nabídka pro děti s odlišným mateřským jazykem

Katedra veřejné a sociální politiky & Centrum pro sociální a ekonomické strategie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy informuje ohledně současné situace žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ), kteří navštěvují české školy.

Řada těchto dětí a žáků je nyní v situaci, kdy jim mají s učivem pomáhat rodiče, jejichž jazykové schopnosti to neumožňují. Zároveň rodiče z důvodu jazykové bariéry často nemají potřebné informace, obecné ani praktické.

V současné chvíli dovolují tuto situaci alespoň částečně řešit aktivity nevládních organizací a dobrovolníků, což může pomoci předcházet tomu, aby nedošlo k dalšímu zvětšení nežádoucích rozdílů mezi žáky.

V příloze Vám předáváme seznam hlavních nabídek online kurzů, doučování a další podpory, které poskytují organizace pracující s migranty i dobrovolnické iniciativy. Přikládáme také základní metodiku pro dobrovolníky, jak pracovat s dětmi s OMJ.

 

PhDr. Marie Jelínková, PhD., Katedra veřejné a sociální politiky & Centrum pro sociální a ekonomické strategie, Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova