Odvaha a strach určují osud světa i Česka. Skautský institut spustil druhou sérii rozhovorů Nebát se

12. srpen 2022
Osobnostní a sociální výchova
Autor/ka článku: Jana Eremiášová
Odvaha a strach určují osud světa i Česka. Skautský institut spustil druhou sérii rozhovorů Nebát se

Válka na Ukrajině je další ze série globálních krizí s velkým dopadem na Česko. Události posledních let ukazují, že osud Česka není jen v rukou politiků, naopak jej každodenně utvářejí všichni občané – například odvahou k solidaritě, nebo strachem z neznámého. Kde tyto emoce vznikají, jak rostou, jak s nimi máme pracovat? I na tyto otázky bude odpovídat další série rozhovorů Nebát se, do které se s finanční podporou nadace Bakala Foundation pustil Skautský institut.

Druhou sérii Nebát se otevřel rozhovor s ředitelem Člověka v tísni Šimonem Pánkem, se kterým moderátorka Marianna Stránská probrala desetiletí zkušeností s humanitární pomocí, syndrom vyhoření, mesiášský komplex i změny v uspořádání světa. Krize nám podle Pánka dávají možnost začít nad světem uvažovat jinak a Česko se podle něj změnilo, chováme se po dlouhé době jako země s ideály, která je ochotna se za ně postavit.

Své ideály naplňují i skauti, v druhém rozhovoru si povídala s moderátorem Jiřím Paszem mluvčí skautů Bára Trojak: „Východiskem skautingu je dělat svět lepším. Pomoc si člověk může osvojit jako samozřejmost.“ Právě kvůli tomu se Skautský institut těmito rozhovory zabývá, jak popisuje jeho ředitel Miloš Říha: „Skauting nekončí u vázání uzlů. Snažíme se sloužit jako most mezi skautským hnutím, skautskými hodnotami a širší veřejností. A mezi základní skautské hodnoty patří práce se sebou samým, tedy i ovládání strachu a odvaha k tomu, měnit svět okolo nás k lepšímu.“

Rozhovory 2022

V průběhu roku 2022 se uskutečnily rozhovory s horolezkyní Klárou Kolouchovou, zakladatelem Milionu chvilek pro demokracii Mikulášem Minářem, hercem Miroslavem Krobotem, výtvarníkem Davidem Böhmem o ztrátě dítěte, specialistkou na výživu a nutriční epidemioložkou Eliškou Selinger, romským klavírním virtuosem a stipendistou nadace Bakala Foundation Tomášem Kačou, Kluky z Prahy, kteří točí videa nejen o Praze pro turisty Čechy i cizince, a kteří odkrývají, mapují a pomáhají napravit nepoctivosti a křivdy.

První série pořadu Nebát se vycházela v roce 2020 a čítala 43 rozhovorů s hosty se zajímavými zkušenostmi a osudy. Mezi nimi například novinářka Petra Procházková mluvila o rozdílech mezi ženskou a mužskou odvahou, herec David Vávra o ochrnutí a odvaze čelit nemoci, zpěvačka Tonya Graves o rasismu, generál Petr Pavel o odvaze přijmout odpovědnost. První sérii pak zakončil sociologický průzkum o symbolech českého strachu ve spolupráci se společností Behavio.

Preview prvního rozhovoru z nové série, v němž je hostem Šimon Pánek je možno zhlédnout na YouTube.

Rozhovory vychází na platformách: YouTube, Stream.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Medium.com