Obchodní akademie v Uherském Hradišti uctila Den válečných veteránů u kamene zmizelých

15. listopad 2021
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Iva Mráčková
Obchodní akademie v Uherském Hradišti uctila Den válečných veteránů u kamene zmizelých

11. listopadu si svět připomíná své válečné veterány. Cílem tohoto svátku je vyprávět životní příběhy hrdinů, aby na ně budoucí generace nezapomněly. „Svého“ veterána z 1. světové války a hrdinu protinacistického odboje, PhDr. Václava Najbrta, si při této příležitosti připomněli i na Obchodní akademii v Uherském Hradišti.

„Václav Najbrt byl jednou z nejvýznamnějších osobností, které na naší škole působily,“ vysvětluje současný ředitel obchodní akademie Jiří Durďák, a dodává, že si velmi váží statečnosti svého meziválečného předchůdce.

Václav Najbrt narukoval v roce 1915 do rakouské armády, bojoval na ruské frontě, byl zajat a poté se přidal k československým legiím v Rusku. Po válce se věnoval publikační a lektorské činnosti a v roce 1927 se stal ředitelem Obchodní akademie v Uherském Hradišti, kde působil až do počátku 2. světové války. Hned po Mnichovu, na podzim roku 1938, vstoupil do odbojové organizace Obrana národa a aktivně zde provozoval propagační protinacistickou činnost. „Schůzky odbojářů prý probíhaly přímo v ředitelně školy,“ popisuje Jiří Durďák.

Za svou činnost v odboji byl doktor Najbrt zatčen a v roce 1942 odsouzen v Berlíně k smrti. Na obchodní akademii na něj však nezapomněli. Jeho jméno připomíná pamětní deska ve vestibulu školy i kámen zmizelých před historickým vchodem do školní budovy. U něj dnes zástupci vedení školy i studentů položili květiny a zapálili svíčku, aby tím u příležitosti Dne válečných veteránů vzdali PhDr. Václavu Najbrtovi čest.