Novým stipendistou ASSIST je Matyáš Karel Sypták z Masarykova gymnázia Vsetín

29. září 2022
Vzdělávání v zahraničí
Autor/ka článku: Jana Cenková
Novým stipendistou ASSIST je Matyáš Karel Sypták z Masarykova gymnázia Vsetín

Nadace Bakala Foundation nabízí v Česku středoškolská stipendia, díky kterým mohou aktivní středoškolští studenti studovat v USA nebo Velké Británii.

Jedním z programů je American Secondary Schools for International Students and Teachers (ASSIST), který umožňuje studentům 1. a 2. ročníků středních škol v ČR studovat jeden rok na střední škole v USA. Předpokladem pro získání stipendia jsou výborné studijní výsledky a dobrá znalost angličtiny, ale i motivovanost ke studiu v zahraničí.

Pro letošní školní rok získali stipendium čtyři talentovaní středoškoláci, kteří díky podpoře stipendia ASSIST stráví školní rok 2022/2023 na výběrové střední škole v USA. Jedním z vybraných studentů je Matyáš Karel Sypták. Pochází z Hošťálkové, je studentem Masarykova gymnázia Vsetín a letošní školní rok bude studovat na George School v Pennsylvánii.

Přinášíme Vám krátký rozhovor s Matyášem, který spolu s ostatními rozhovory najdete na webu Bakalafoundation.org.

Můžeš se nám představit?

Těší mě, jmenuji se Matyáš Karel Sypták. Aktivity, na které jsem za svůj doposud relativně krátký život narazil a uvědomil si, že mi dělají radost a nějakým způsobem mě naplňují, jsou: hraní na kytaru, bicí, cimbál a až se to naučím, tak snad i na piano, zajisté i sport, asi především týmový.

Rád se vzdělávám vesměs o čemkoli, co mě za den napadne, trávím spoustu kvalitního času s přáteli a baví mě hledat si svou cestu životem nehledě na to, jak může být občasně trnitá.

Proč ses rozhodl studovat střední školu v USA?

Rok na střední škole v USA mi přišel jako dobrý nápad, protože je to úžasný způsob, jak získat perspektivu a nadhled jak nad světem, tak nad sebou samým. Myslím, že by to mohl být dost dobrý (omluvte anglikanismus) „push forward“ a kam jinam než kupředu bych se teď měl hnát.

Na co se nejvíc těšíš?

Těším se, že potkám spoustu nových lidí a snad i nových přátel, což bude úžasné a jistě obohacující. Zároveň nesmírně rád cestuji a objevuji nové věci, takže rok studia v USA je velmi dobrý mix, který se mi líbí.

Máš naopak z něčeho obavy?

Jedna z věcí, která mě samozřejmě trápí je, jak dlouho se neuvidím jak se svou rodinou, tak se svými přáteli. Ano, sociální sítě existují, ale nutno dodat, že to není úplně ono, a promeškám spoustu momentů, které vážně promeškat nechci. S tím se budu muset asi vyrovnat a všechny je mnohonásobně dohnat, nahradit a překonat!

Jinak nějaká méně emotivní obava je, například zda budu mít fajn spolubydlícího a budu-li si vůbec nějaké kamarády schopen sehnat, nebo jestli bude výuka zajímavá a budu se na ni každý den těšit.

Na jakou školu v USA nastoupíš? Co o ní zatím víš?

Budu chodit na školu George School, v městečku Newtown, poblíž města Filadelfie, ve státě Pensylvánie. Škola má moc hezkou knihovnu a obecně vypadá, že je velmi dobře vybavená. Rozloha kampusu je ohromná. Škola si dle svých slov do jisté míry zakládá na kvakerských hodnotách, které ve zkratce káží: pravdu, svobodu, vzájemné sdílení názorů a vědomostí, integritu, přátelství a obecně se to zdá jako společenství lidí, se kterými bych chtěl trávit čas.

Matyášovi přejeme mnoho úspěchů ve studiu, štěstí při hledání nových přátel a nezapomenutelné zážitky.

Přihlášky do nového ročníku stipendií ASSIST & HMC jsou právě otevřeny, a to do 1. 12. 2022 na webu nadace Bakala Foundation.