Nová pravidla pro inkluzi: společné vzdělávání dětí čeká největší změna od jeho zavedení

7. srpen 2023
Společné vzdělávání
Autor/ka článku: Vladimír Barák
Nová pravidla pro inkluzi: společné vzdělávání dětí čeká největší změna od jeho zavedení

Drahá, neefektivní, roztříštěná. O inkluzi, která se v českém prostředí příliš nepovedla, se toho napsalo již spoustu. S účinností od 1. září 2016 ji prosadila tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová za ČSSD. Teprve nyní ale v příslušné vyhlášce dojde k významnějším změnám. Resort vedený Mikulášem Bekem (STAN) tak reaguje na to, že inkluze v současném pojetí je dlouhodobě finančně neudržitelná a státní rozpočet si v dnešní podobě nemůže dovolit její dlouhodobý rozvoj. Současná pravidla navíc poskytují klíčovým postavám inkluze – asistentům pedagoga – jen pramálo jistot. I to chce Bek změnit.

Stát k opatřením sáhnout musí. Realita se totiž od záměru ministryně Valachové dost vzdálila. Podle tehdejších odhadů ministerských úředníků měla inkluze státní pokladnu stát zhruba miliardu korun ročně. Analytici tehdy podcenili zájem rodičů o to, aby děti handicapované, sociálně znevýhodněné či třeba ty velmi nadané chodily do běžných škol společně s dalšími dětmi bez speciálních potřeb. Následoval nálet rodičů a dětí na pedagogicko-psychologické poradny, které o míře podpory pro konkrétní děti rozhodují. Ten mimochodem trvá dodnes – v některých městech se na posouzení dítěte odborníkem čeká i půl roku.

Celý článek Nová pravidla pro inkluzi: společné vzdělávání dětí čeká největší změna od jeho zavedení si můžete přečíst na webu týdeníku Hrot.

 

Zdroj: Týdeník Hrot, https://www.tydenikhrot.cz/