Návštěva radní Zlínského kraje na Obchodní akademii v Uherském Hradišti

18. září 2023
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Jaroslav Hodl
Návštěva radní Zlínského kraje na Obchodní akademii v Uherském Hradišti

Radní Zlínského kraje pro oblast školství a kultury Zuzana Fišerová přijela v pátek 15. září 2023 na první jednání s novým ředitelem Obchodní akademie v Uherském Hradišti. Při této příležitosti otevřeli společně se studenty nově vybavenou odpočinkovou místnost.

Nestává se každý den, že by zástupci kraje navštěvovali školy a besedovali se zdejšími žáky. Jedno takové netradiční setkání proběhlo v pátek 15. 9. 2023 na Obchodní akademii v Uherském Hradišti. Za zástupci školního parlamentu zavítala Zuzana Fišerová, radní Zlínského kraje pro oblast školství a kultury. Zde byla studenty požádána, aby přestřihla pásku a tím oficiálně otevřela nově vzniklou místnost, které studenti sami ihned začali říkat chill zóna. „Jsem spokojená, že podpory poskytované Zlínským krajem jsou smysluplně a účelně využívány. Letošní novinka v podobě participativního rozpočtu pro studenty pomohla uhradit vybavení nové místnosti a škola využila i finanční příspěvek na kurzy sebeobrany pro studenty,“ sdělila paní radní.

Na počátku všeho byla nabídka Zlínského kraje na čerpání podpory pro 47 středních škol, které kraj zřizuje. Finanční prostředky mohly být využity na zvelebení prostor školy, na nákup vybavení, případně také na financování vybraných studentských aktivit. Nutnou podmínkou byla iniciativa samotných studentů. V tomto případě se osvědčilo fungování školního parlamentu. Zvolení zástupci shromažďovali projektové návrhy ze svých tříd, pravidelně je zpracovávali a vyhodnocovali na schůzkách školního parlamentu.

S pomocí vedení školy, především nového ředitele Marka Machalíka, byl nakonec vybrán vítězný námět – odpočinková místnost, po které studenti už dlouho toužili. Podle slov ředitele školy brali studenti výzvu kraje od začátku vážně. „Byl jsem mile překvapen, jak se aktivně zapojovali, vymýšleli a navrhovali, aby si svou chill zónu co nejlépe zařídili. Jsem rád, že se nám i s přispěním kraje daří zlepšovat prostředí školy, aby se tu všichni cítili dobře,“ zhodnotil akci ředitel.

Setkání skončilo neformálním utkáním ve stolním fotbale. Vítězství týmu paní radní a pana ředitele tak symbolicky zahájilo fungování nové chill zóny.