Nadané prvňáčky pomohou odhalit hladoví dinosauři

7. listopad 2022
Děti se speciálními vzdělávacími potřebami a děti nadané
Autor/ka článku: Lucie Rybová
Nadané prvňáčky pomohou odhalit hladoví dinosauři

Jak poznat nadané děti už v první třídě? Odborníci z brněnské Masarykovy univerzity připravují projekt, který by měl odhalit nadání na matematiku už u takto malých dětí. Test si už vyzkoušelo čtrnáct set dětí z celé republiky.

Stojíte u brány do dinoparku. Velkého parku se spoustou dinosaurů, který však potřebuje pomocníky, aby mohl zdárně fungovat. A těmi jste vy, respektive váš prvňáček. Bude pomáhat Borisovi krmit nenasytné fiktivní dinosaury, stejně jako přenášet vajíčka v líhních. A někdy se u toho i pořádně zapotí. Boris totiž nestíhá a často si neví s něčím rady. Například když zvířatům dává ananasy z pěti pytlů. V každém pytli jsou tři ananasy. Z pěti pytlů už mu zbývají jen tři, ale on si není jistý, kolik ananasů v nich vlastně ještě je.

„Cílem této hry je najít už v prvních třídách děti, které jsou v matematice akcelerované,“ říká hlavní řešitelka projektu a psycholožka Šárka Portešová. Tyto nadané děti by totiž měly mít stejnou míru podpory jako žáci se specifickými vzdělávacími potřebami. Problém však v českých školách je tyto děti poznat. „Do škol přichází stovky nadaných prvňáčků, školy ale nevědí, jak s nimi pracovat a nemají k tomu ucelený soubor materiálů. Tím se děti, které se do školy těší, začnou nudit a postupně některé na vzdělávání rezignují,“ říká psycholožka.

Projekt vznikl na Masarykově univerzitě v Brně, ve spolupráci čtyř univerzitních pracovišť. Lidé z katedry matematiky a z katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně vytvářeli videa a pracovní listy, pracovníci katedry psychologie zase tvořili screeningový test. Zapojeni jsou do něj i odborníci z Ústavu výpočetní techniky, kteří pomáhají se zabezpečováním rozsáhlých dat.

Celý článek si můžete přečíst na portále Eduzín.cz

 

Zdroj: Eduzín.cz, www.eduzin.cz