Nadační fond Zlatý oříšek otevírá další ročník celonárodní soutěže pro nadané, úspěšné a šikovné děti

13. září 2023
Soutěže a olympiády
Autor/ka článku: Jarmila Vaclachová
Nadační fond Zlatý oříšek otevírá další ročník celonárodní soutěže pro nadané, úspěšné a šikovné děti

Nadační fond Zlatý oříšek otevírá další ročník celonárodní soutěže pro nadané, úspěšné a šikovné děti České republiky napříč všemi obory. Tyto děti tak opět mají příležitost zúčastnit se krajských kol ve vybraných krajích, ale především slavnostního celostátního novoročního finále v České televizi, a odnést si jednu ze sedmi prestižních cen společně s finanční odměnou na podporu jejich další činnosti.

Děti, jste dobré ve sportu, matematice, tanci, jízdě na koni, krásně malujete, zpíváte či recitujete? Je vám mezi 6 a 14 lety? Pak je Zlatý oříšek Zlínského kraje pro vás to pravé! Můžeš sebe nebo celý kolektiv přihlásit do 3. října 2023 na www.zlatyorisek.cz/zlinsky-kraj a počkat, jestli tebe nebo celou skupinu vybereme mezi 12 finalistů. Z těch pak odborná porota při slavnostním finále, které se bude konat na podzim v Holešově, zvolí tři vítěze.

Celostátní talentová soutěž Zlatý oříšek je největší svého druhu, navíc nemá žádné kategorie, omezená je pouze věkem. Již více než deset let se v rámci ní každý rok oceňuje desítka nejtalentovanějších dětí či dětských kolektivů v republice. Slavnostní finále každoročně vysílá na Nový rok Česká televize a Český rozhlas. Děti v rámci soutěže nejen získají originální sošku s ptáčkem, který drží zlatý oříšek v zobáčku, ale také finanční odměnu. Ta jim pak většinou slouží k úhradě nákladů spojených s jejich koníčkem.

Smyslem krajského předkola Zlatého oříšku ve Zlínském kraji,  je zejména užší spojení talentovaných dětí s městy a obcemi, ze kterých pocházejí. Ideou je, aby se samosprávy o děti staraly, podporovaly je, spolupracovaly s nimi. V rámci krajského kola, které vyhlašuje Středisko volného času Holešov, mají děti navíc větší šanci získat sošku Zlatého oříšku než v rámci tvrdé celostátní konkurence. Tři vítězové pak automaticky postupují do celostátního finále.

Celostátní Zlatý oříšek již získali zástupci Zlínského kraje: taneční pár Martin Novák a Natálie Vališová z Tanečního klubu Gradace Kroměříž, všestranně nadaný Kryštof Vaněk z Holešova, sálové cyklistky – krasojízda dvojic Tereza Buršíková a Kateřina Návojová, Monika Železníková – atletika a bubeník Janek Paška.